چگونه با ورزش کردن کرونا نگیریم؟ ، پروتکل ورزشی مناسب در روزهای قرنطینه

به گزارش وبلاگ محتوا، اقدامات توانبخشی پیشگیرانه همیشه یکی از روش هایی است که می توان با تکیه بر آن ها علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماری ها از چاقی و سایر مشکلاتی که به دلیل بیماری های غیرواگیر پدید می آیند جلوگیری کرد، اما در زمان شیوع کروناویروس نیز تحرک بدنی می تواند نقش پیشگیرانه داشته باشد.

چگونه با ورزش کردن کرونا نگیریم؟ ، پروتکل ورزشی مناسب در روزهای قرنطینه

به گزارش وبلاگ محتوا به نقل از ایسنا، اقدامات توانبخشی پیشگیرانه می تواند جان مردم را در پاندمی های عفونی نجات دهد. از نقطه نظر علمی اقدامات توانبخشی پیشگیرانه به کلیه اقداماتی گفته می گردد که باعث بهبود سلامت افراد جامعه می گردد و قبل از اینکه استرسورهای پاتولوژیک به بدن وارد گردد، بدن را آماده مقابله با این استرسورها می نماید.

پاندمی کرونا ویروس یک جنگ واقعی نیست، اما افراد بسیاری مجبور به مبارزه با آن هستند. اقدامات توانبخشی پیشگیرانه راه مبارزه با این ویروس است که از مهم ترین این اقدامات انجام ورزش منظم است. در حقیقت انجام ورزش منظم یک راه جلوگیری از مضرات و معایب بی تحرکی و فعالیت نکردن طی دوران قرنطینه خانگی در پاندمی های عفونی است.

کاهش قدرت عضلات و پایین آمدن توان قلبی - عروقی و ریوی به دنبال بی حرکتی خصوصا در جمعیت مسن و همراه با بیماری زمینه ای از جمله علل افزایش ناتوانی و مرگ و میر این قشر آسیب پذیر جامعه در جریان اینگونه پاندمی هاست.

بهبود هرچند اندک قدرت عضلات و تناسب قلبی- ریوی به دنبال انجام ورزش، تاثیرات مثبت چشمگیری را در سلامت افراد جامعه به ویژه قشر آسیب پذیر نشان داده است. به همین منظور امروزه سازمان بهداشت جهانی انجام ورزش منظم با یک برنامه منحصر به فرد را در افراد غیر مبتلا البته با رعایت نکات بهداشتی و فاصله اجتماعی قویاً توصیه نموده است.

از دیگر اقدامات توانبخشی پیشگیرانه در همه گیری های عفونی می توان به رژیم غذایی مناسب حاوی پروتئین کافی، رعایت بهداشت خواب، خودداری از مصرف سیگار و دخانیات، کنترل قند در بیماران دیابتی، کنترل فشار خون و کاهش استرس اشاره نمود.

با توجه به گسترش تکنولوژی مدرن پزشکی از راه دور در دنیای امروز و لزوم آموزش توانبخشی پیشگیرانه به مردم با حداقل تماس فیزیکی، استفاده از این تکنولوژی در شرایط حاضر جهت این مهم می تواند راهگشا باشد.

► بنابر اعلام کانال خبری دانشگاه شهید بهشتی، پروتکل ورزشی مناسب توصیه شده به افراد غیرمبتلا به کرونا در شرایط حاضر به توضیح زیر است:

- انجام ورزش هوازی با شدت خفیف تا متوسط به میزان 20 الی 45 دقیقه به صورت سه نوبت در هفته مناسب است. اگر به دنبال روش ساده ای هستید که احتیاج به محاسبات نداشته باشد، می توانید از این روش شدت ورزش متوسط را محاسبه کنید:

وقتی با شدت متوسط ورزش می کنید، ورزش برای شما قابل انجام است، اما احساس می کنید که این ورزش کمی برای شما سخت است. وقتی علائمی همچون تعریق، نفس کشیدن تندتر از حد معمول، احساس کشش در عضلات را دارید بدانید که شدت ورزش شما متوسط است.

روش دیگر برای تخمین شدت ورزش، تست صحبت کردن است. در ورزش با شدت متوسط شما می توانید جملات کوتاه را بگویید، اما نمی توانید جملات بلند و دنباله دار را بگوئید یا آواز بخوانید. اگر روش دقیق تری می خواهید و ترجیح می دهید از محاسبات یاری بگیرید می توانید از تعداد ضربان قلب بهره ببرید.

برای این کار باید ضربان قلب هدف را برای خود معین کنید. وقتی که با آخرین توان ورزش می کنید ضربان قلب شما در حداکثر میزان خود واقع شده است. این میزان را بشمارید. اگر شما یک فرد بالغ و سالم هستید، شدت ورزش شما باید تا حدی باشد که ضربان قلبتان بین 60 تا 85 درصد حداکثر ضربان قلب شما باشد البته اگر بیماری خاصی دارید، سابقه مسائل قلبی ریوی دارید یا دارو مصرف می کنید قبل از این کار در خصوص شدت ورزش باید با پزشک خود مشورت کنید.

► از دیگر مواردی که حتما هنگام انجام فعالیت ورزشی باید رعایت کنید:

- شستشو و ضدعفونی کردن تجهیزات ورزشی قبل و بعد از انجام ورزش

- دریافت مایعات کافی قبل و بعد از انجام ورزش جهت جلوگیری از کم آبی بدن حین ورزش

- ورزش نکردن هنگام خستگی

- ورزش نکردن در صورت داشتن علائم بیماری

- ورزش نکردن بیش از 5 نوبت در هفته

- ورزش نکردن در محیط های بسته و بدون تهویه

- ورزش نکردن تیمی

- نیاشامیدن بیش از حد مایعات هنگام ورزش

منبع: همشهری آنلاین

به "چگونه با ورزش کردن کرونا نگیریم؟ ، پروتکل ورزشی مناسب در روزهای قرنطینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با ورزش کردن کرونا نگیریم؟ ، پروتکل ورزشی مناسب در روزهای قرنطینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید