چرا حین فعالیت بدنی خسته می شویم؟

به گزارش وبلاگ محتوا، ایرنا/احساس خستگی و کسالت حین ورزش یک اتفاق رایج است.

چرا حین فعالیت بدنی خسته می شویم؟

برای این احساس خستگی، 7 دلیل علمی وجود دارد که از این قرارند:

بی خوابی و استرس: داشتن یک روز پر از استرس و خواب بد شبانه، هر دو باعث کاهش سطح انرژی و احساس خستگی می شود. بنابراین اگر حین ورزش احساس خستگی می کنید، باید سبک و روال زندگی، شغل و دیگر روابط اجتماعی تان را از نظر اندازه استرس مرور کنید.

ابتلا به آسم و آلرژی: هر دو بیماری می تواند اندازه اکسیژن در ریه ها را کاهش دهد و باعث احساس خستگی حین ورزش شود. اگر شما تجربه سرفه، خس خس سینه، تنگی نفس، بالافاصله بعد از تمرینات ورزشی را دارید، ممکن است به آسم ناشی از ورزش یا انقباض برونش مبتلا شده باشید. اگر شما در خصوص ابتلا به آسم و آلرژی در خود مشکوک هستید، با پزشک خود در خصوص پیشنهاد راه هایی برای باز کردن راه های هوایی در سالن ورزشی مشورت کنید.

انجام ورزش با ریتم شدید: انجام این ورزش ها بخصوص در سطوح شیب دار و بدون وقفه های استراحت باعث ایجاد خستگی می شود. به خودتان استراحت بدهید آنهم حداقل برای دو روز در هفته و سعی کنید تمرینات سبک تر را انتخاب کنید. یک قانون مفید این است که دو ورزش با ریتم تند و شدید را پشت سر هم انجام ندهید.

کم خونی: این شرایط یعنی اندازه سلول های قرمز خون برای حمل اکسیژن ناکافی است و همین کمبود اکسیژن در بدن باعث احساس کسالت و خستگی حین ورزش می شود. شایع ترین دلیل این شرایط کمبود آهن است و زنان بیشتر آن را تجربه می نمایند. نشانه های دیگر کمخونی عبارتند از بی خوابی، سرگیجه، گرفتگی عضلات پا، پوست رنگ پریده، کبودی آسان. مصرف غذاهای حاوی گوشت قرمز و یا محصولات غنی شده با آهن برای برطرف این نوع کم خونی مفید است.

کم شدن آب بدن: کوچکترین کاهش اندازه مایعات بدن می تواند باعث افزایش غلظت خون شود و در این هنگام کار پمپاژ به وسیله قلب سخت می شود. یک راه برای این که تشخیص دهید دچار کم آبی هستید یا نه این است که قبل و بعد از ورزش، خود را وزن کنید. اگر بیش از دو درصد از وزن تان از دست رفته باشد، این یعنی دچار کم آبی شده اید و باید بیشتر مایعات بنوشید.

مسائل تیروئید: کم کاری تیروئید می تواند منجر به احساس خستگی، افزایش وزن، افسردگی و درد عضلانی شود. این در حالی است که 60 درصد افراد مبتلا به این اختلال، مشکل خود را جدی نمی گیرند و از علائم آن به طور کامل صرف نظر می نمایند. اگر حین ورزش دچار خستگی می شوید، برای آنالیز مسائل احتمالی تیروئید با پزشک تان مشورت کنید.

کاهش سطح گلیکوژن: گلیکوژن اندازه کربوهیدرات ذخیره شده در بدن است و زمانی که اندازه آن کاهش می یابد، بدن برای جبران آن بخصوص حین ورزش، سراغ گلیکوژن ذخیره شده در کبد می رود. برترین راه برای جلوگیری از کاهش سطح گلیکوژن، مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات قبل از انجام ورزش است.

منبع: prevention

منبع: همگردی

به "چرا حین فعالیت بدنی خسته می شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا حین فعالیت بدنی خسته می شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید