میوه هایی که سلامتی بدن را تضمین می نمایند

به گزارش وبلاگ محتوا، یک رژیم غذایی سالم رژیمی است که به وسیله تامین نیازهای تغذیه ای بدن با سطح کالری مناسب، خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش می دهد و به ارتقاء سطح سلامت یاری می نماید. این رژیم غذایی بر مصرف میوه ها تاکید می نماید، در ادامه با میوه هایی آشنا می شوید که خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش میدهند.

میوه هایی که سلامتی بدن را تضمین می نمایند مصرف منظم میوه برای سلامتی بدن مفید می باشد با این وجود، تمام میوه ها مثل هم نیستند و بعضی از آنها فواید و خواص بیشتری برای بدن دارند. در این مقاله به چند مورد از آنها اشاره شده است که با گنجاندن این میوه ها در رژیم غذایی روزانه خود می توانید زندگی سالم تر و باکیفیت تری داشته باشید:

گریپ فروتگریپ فروت یکی از پر ویتامین ترین مرکبات دنیا محسوب می گردد. علاوه بر داشتن مقادیر بالای ویتامین ها و مواد معدنی، به کاهش وزن یاری نموده و مقاومت به انسولین را بهبود می بخشد.

در یک مطالعه بر روی 91 نفر معین شد کسانی که هر روز نصف گریپ فروت تازه را قبل از وعده های غذایی مصرف نموده اند، کاهش وزن بیشتری داشته و بیشتر لاغر شده اند.

در همان مطالعه معین شد که این افراد کاهش قابل توجهی در اندازه انسولین و مقاومت به انسولین داشته اند.

بعلاوه مصرف گریپ فروت برای کاهش کلسترول خون بالا و درمان سنگ کلیه نیز مفید می باشد.1

آناناسدر میان میوه های گرمسیری، آناناس یکی از برترین ها محسوب می گردد. یک فنجان آناناس 131 درصد ویتامین C و 76 درصد منگنز مورد احتیاج بدن را تامین می نماید.

آناناس حاوی مقادیر بالای بروملائین است که خواص ضد التهابی داشته و توانایی بالایی در هضم پروتئین دارد. مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که بروملائین ممکن است خطر ابتلا به سرطان و تومور را کاهش دهد.1

بلوبریبلوبری یا زغال اخته آبی حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها، فیبر، ویتامین C، ویتامین K و منگنز می باشد. اعتقاد بر این است که بلوبری بالاترین اندازه آنتی اکسیدان را در میان میوه ها دارد.

آنتی اکسیدان های موجود در بلوبری خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی، دیابت و آلزایمر را کاهش می دهند.

علاوه بر این، آنتی اکسیدان های موجود در بلوبری ممکن است اثر محافظتی روی مغز شما داشته باشند، بعضی تحقیقات اولیه نشان داده که خوردن بلوبری باعث تقویت حافظه بزرگسالان می گردد.

بلوبری بعلاوه باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و با افزایش تعداد سلول های کشنده طبیعی خطر ابتلا به استرس اکسیداتیو و بیماری های ویروسی را کاهش می دهد.1

انبهانبه ها یکی از سالم ترین و غنی ترین منابع ویتامین C و فیبر در میان میوه ها شناخته می گردد. علاوه بر این، انبه خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی دارد که خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش می دهد.

در مطالعات حیوانی، معین شده انبه حاوی ترکیبات گیاهی است که خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهند.1

هندوانههندوانه یکی از آبدار ترین و مقوی ترین میوه های دنیا است که سرشار از ویتامین A، ویتامین C و آنتی اکسیدان های مهم از جمله لیکوپن، کاروتنوئید و کیوکوربتاسین E می باشد.

بعضی از آنتی اکسیدان های هندوانه خواص ضد سرطانی دارند؛ لیکوپن موجود در هندوانه خطر ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش را کاهش می دهد در حالی که کیوکوربتاسین E احتمال ابتلا به تومور را از بین می برد.

استفاده از غذا های غنی از لیکوپن می تواند با کاهش کلسترول و فشار خون بالا به سلامت قلب یاری کند.1

زیتونزیتون منبع خوبی از ویتامین E، آهن، مس، کلسیم و آنتی اکسیدان هاست. مقادیر بالای آنتی اکسیدان های موجود در زیتون خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، آسیب کبدی و بیماری های التهابی را کاهش می دهند.

همچون آوکادو، زیتون حاوی مقادیر بالای اولئیک اسید است که خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان را کاهش می دهد.

علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که بعضی از ترکیبات گیاهی موجود در زیتون خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش می دهند.1

تمشک ایرانیتمشک یکی دیگر از سالم ترین میوه های دنیا است که حاوی مقادیر بالای ویتامین C، ویتامین K، منگنز، فیبر و آنتی اکسیدان هاست.

آنتی اکسیدان های موجود در تمشک باعث کاهش التهاب بدن شده و با جلوگیری از پیری شریان ها خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی و عروقی و سرطان را از بین می برند.1

پرتقالپرتقال یکی از محبوب ترین و مغذی ترین میوه های دنیا است. این میوه آبدار و خوشمزه حاوی مقادیر بالای تیامین، فولات، ویتامین C، پتاسیم، فلاونوئید ها، کاروتنوئید ها و اسید سیتریک می باشد.

اسید سیتریک موجود در پرتقال خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می دهد.

مقادیر بالای ویتامین C و اسید سیتریک موجود در پرتقال به جذب بیشتر آهن از مواد غذایی یاری نموده و خطر ابتلا به کم خونی را کاهش می دهند.1

انگور قرمز و بنفشانگور (به ویژه انگور قرمز و بنفش) به عنوان یکی از برترین و پرخاصیت ترین میوه های دنیا شناخته می گردد که حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان هاست.

آنتوسیانین و رزوراترول موجود در انگور هر دو به عنوان ضد التهاب های گیاهی قوی شناخته می شوند.

بعلاوه مطالعات نشان می دهد که ترکیبات گیاهی موجود در انگور ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های چشمی، درد مفاصل و زوال عقل را کاهش دهند.1

گواواگواوا یکی از مقوی ترین و پرخاصیت ترین میوه های دنیا است که سرشار از فیبر، ویتامین A، فولات، ویتامین C، پتاسیم، مس و منگنز می باشد.

مطالعات نشان داده که مقادیر بالای آنتی اکسیدان های موجود در گواوا خطر ابتلا به استرس اکسیداتیو و بیماری های مزمن را کاهش می دهند.

گواوا از منابع عالی پکتین است که به بهبود هضم غذا یاری نموده و خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد.1

گیلاسگیلاس یکی از پرخاصیت ترین میوه های دنیا و غنی از ویتامین C، پتاسیم، فیبر و آنتی اکسیدان هایی از جمله آنتوسیانین ها و کاروتنوئید هاست که باعث کاهش التهاب شده و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش می دهند.

یکی دیگر از مزایای چشمگیر گیلاس، محتوای ملاتونین موجود در آن است؛ ملاتونین هورمونی است که هنگام خواب به مغز سیگنال می فرستد و این می تواند برای درمان بی خوابی شبانه و سایر اختلالات خواب مفید باشد.

یک مطالعه نشان داده که محتوای ملاتونین موجود در آب گیلاس باعث افزایش زمان خواب و کیفیت خواب می گردد.1

لیمو ترشلیمو ترش یکی از سالم ترین انواع مرکبات و حاوی مقادیر بسیار بالای ویتامین C می باشد. لیمو ترش به کاهش چربی خون و فشار خون بالا یاری نموده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را بهبود می بخشد.

بعضی مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که ترکیبات گیاهی موجود در لیمو ترش می توانند به لاغری و کاهش وزن یاری نمایند.

مطالعات دیگر نشان می دهد که اسید سیتریک موجود در آب لیمو ترش تازه برای درمان سنگ کلیه مفید است.1

سیبیک ضرب المثل قدیمی می گوید: با خوردن روزانه 1 عدد سیب هرگز احتیاجی به پزشک ندارید. سیب سرشار از پکتین است که کلسترول خون (LDL) را پایین می آورد. خوردن روزانه 2 عدد سیب، کلسترول خون را بیش از 16 درصد کاهش می دهد. سیب با داشتن فیبر زیاد، به افراد دیابتی یاری می نماید تا قند خون خود را تنظیم نمایند. بعلاوه سیب از افزایش یا افت ناگهانی قند خون جلوگیری می نماید. ویتامین C موجود در سیب به نوع سیب بستگی دارد. بیشتر آنها مقادیر فراوانی ویتامین C دارند. سیب سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است. یک سیب میانه با هسته و پوست 80 کالری انرژی دارد. بهتر است سیب را با پوست بخورید اما سعی کنید دانه های سیب را نخورید. زیرا هر کدام، حاوی مقادیر کمی سیانید است. این ماده از درخت وارد سیب می گردد تا با آن دانه هایش را پراکنده کند. بدن انسان و حیواناتی که این دانه ها را بخورند، آنها را دفع می نماید. اما باید مراقب دانه های سیب له شده بود و آنها را نخورد. خوردن سیب حدود 20 تا 30 گرم فیبر را برای بدن شما تامین می نماید و این در حالیست که رژیم غذایی با فیبر بالا می تواند خطر بیماری قلبی را پایین بیاورد.2

توت فرنگیطبق آخرین تجزیه علمی که از توت فرنگی نموده اند معلوم شده است که توت فرنگی دارای اندازه قابل توجهی پروتئین، چربی، سلولز و مواد روغنی، آهک و آهن و املاح حل شدنی می باشد. بین املاح معدنی موجود در توت فرنگی باید از کلسیم، فسفر، سدیم، منیزیم، سیلیس، آهن، گوگرد، بروم و ید نام ببریم. توت فرنگی دارای ویتامین های B و C و K می باشد. حتی اندازه ویتامین C توت فرنگی زیادتر از اندازه ویتامین C لیموی ترش است. آنچه توت فرنگی دارد به این میوه خاصیت تقویت نماینده و مغذی و تصفیه نماینده خون و ادرارآور و ترمیم نماینده املاح معدنی بدن و قلیا نماینده خون داده است. برای دفاع بدن، در مقابل میکروبها و سموم، میوه ای مفید است، برای منظم کردن اعمال کبد موثر است و فشار خون را به حد معتدل نگه می دارد و برای اشخاصی که مرض قند دارند مصرف آن مفید است.2

زغال اختهزغال اخته بیشتر از آنکه میوه ای مرسوم باشد، میوه نوبرانه و هوسانه است که در اواخر تابستان در مغازه ها دیده می گردد. زغال اخته اغلب به فرم توده ای در جنگل ها و مرداب ها و نقاط مرتفع تا کم ارتفاع رشد می نماید. محل عمده پرورش زغال اخته در ایران، استان قزوین و در منطقه ها شمالی این استان در بخش های رودبار و رودبار الموت است. درخت زغال اخته از نیمه های اسفند شکوفه می دهد و قریب 2 ماه دارای شکوفه است. این میوه دارای رنگی قرمز و بسیار ترش است. هنگامی که کاملا می رسد به رنگ سیاه و شیرین تبدیل می گردد و کاربرد آن در صنایع غذایی و شکلات سازی، لواشک و … است. زغال اخته دارای ویتامین C و B است و اندازه زیادی آهن، کلسیم و منیزیم دارد. زغال اخته حاوی بیش از 10 درصد تانن، قند، پکتین، اسیدهای آلی و رنگدانه است. این میوه خوشمزه کم کالری است و باعث اضافه وزن نمی گردد. قند فروکتوز و گلوگز زغال اخته کم است. مصرف آن برای افراد چاق و بیماران دیابتی مسئله ای ایجاد نمی نماید. بعلاوه این میوه منبع خوبی برای فیبر است. مصرف زغال اخته به کاهش بیماری های قلبی یاری می نماید. زغال اخته به کاهش سطح کلسترول نیز یاری می نماید. زغال اخته جزو میوه هایی است که از بروز عفونت جلوگیری می نماید.2

آووکادواین میوه خواص فراوانی دارد. آووکادو سرشار از فیبر خوراکی، ویتامین K و اسید فولیک (فولات) است. این میوه دو برابر موز پتاسیم دارد و به این ترتیب به سلامت قلب یاری می نماید. بعلاوه خواص ضد التهابی دارد. البته با وجود تمام این مزایا آووکادو نباید هر روز خورده گردد چون می تواند موجب بروز حساسیت غذایی گردد و بنابراین بهتر است که به شکل متنوع در رژیم غذایی گنجانده گردد.3

گوجه فرنگیگوجه یک منبع خوراکی سرشار از ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها، فیبر و مواد معدنی است. بعلاوه منبع غنی از ماده ای موسوم به لیکوپن است که از پوست در برابر تشعشعات UV حفاظت می نماید و برای مقابله با مسائل پروستات نیز مفید است. ذخیره ویتامین A موجود در گوجه فرنگی تاثیر ترکیبات سرطان زا را کاهش داده و برای حفاظت در برابر سرطان ریه مفید است. گوجه فرنگی بعلاوه با پیشگیری از یبوست و اسهال، دستگاه گوارش را سالم نگه می دارد.3

کیویکیوی میوه ای آبدار و خوشمزه است که منبع غنی از ویتامین C محسوب می گردد و به همین علت به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می نماید و برای از بین بردن مولکول های آزاد که عامل التهاب و سرطان هستند، کاربرد دارد. کیوی به تقویت سیستم ایمنی یاری می نماید و سرشار از فیبر خوراکی است که در پیشگیری از چندین بیماری نقش دارد. این میوه در عین حال به کاهش وزن یاری می نماید و اغلب برای بیماران دیابتی توصیه می گردد.3

نارگیلنارگیل هم به یک خوردنی فوق العاده معروف است و تقریبا می تواند احتیاج روزانه بدن به تمام ریزمغذی های ضروری را تامین کند. نارگیل حاوی لوریک اسید است که یک چربی اشباع شده محسوب می گردد و سطح کلسترول بد را در بدن کاهش می دهد و بعلاوه به پاکسازی عروق و سلامت آنها یاری می نماید. این میوه در عین حال سرشار از الکترولیت ها، آنزیم ها و املاح معدنی است که به بهبود گوارش و تقویت سوخت و ساز بدن یاری می نماید.3

پی نوشت:

1.www.coca.ir

2.www.mag.farzand.net

3.www.jadidtarin.com

منبع: راسخون

به "میوه هایی که سلامتی بدن را تضمین می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میوه هایی که سلامتی بدن را تضمین می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید