چالش جدی سیستم بهداشت و درمان کشور با کمبود متخصص بیهوشی ، 70 درصد از جایگاه های تخصصی حوزه بیهوشی خالی مان

به گزارش وبلاگ محتوا، رئیس انجمن بیهوشی قلب ایران با اشاره به اینکه سال جاری و سال پیش حدود 70 درصد از جایگاه های تخصصی حوزه بیهوشی خالی مانده است، گفت: کمبود متخصص بیهوشی در کشور طی سال های آینده، سیستم بهداشت و درمان را با چالش های زیادی روبرو می نماید.

چالش جدی سیستم بهداشت و درمان کشور با کمبود متخصص بیهوشی ، 70 درصد از جایگاه های تخصصی حوزه بیهوشی خالی مان

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ محتوا، به نقل از انجمن بیهوشی قلب ایران، دکتر علیرضا جلالی، رئیس انجمن بیهوشی قلب ایران همزمان با روز جهانی بیهوشی درباره چالش های این رشته پزشکی در کشور گفت: در حال حاضر افراد کمتری از جامعه پزشکان تمایل به رفتن به دوره تخصصی بیهوشی دارند به طوری که سال جاری و سال گذشته 70 درصد از جایگاه های تخصصی حوزه بیهوشی خالی ماند.

وی اضافه نمود: در 5 سال گذشته هم به طور کلی 50 درصد از تمایل پزشکان برای ورود به حوزه تخصصی بیهوشی کاهش یافته و اگر اقدامات لازم در این زمینه انجام نشود در آینده با مشکل کمبود متخصص بیهوشی در کشور روبرو خواهیم بود و این موضوع باید حتماً مدنظر مسئولان قرار گیرد.

رئیس انجمن بیهوشی قلب ایران با بیان اینکه متخصصین بیهوشی نقش بسیار مهمی در اتاق های عمل، بخش های ویژه و عمل های سرپایی دارند، گفت: کمبود متخصص بیهوشی در آینده می تواند سیستم درمان کشور را با چالش روبرو کند بنابراین توجه به برطرف این مشکل بسیار حائز اهمیت است.

دکتر جلالی اعلام کرد: یکی دیگر از چالش های حوزه بیهوشی کمبود عایدی متخصصین بیهوشی بوده، البته که این موضوع مسئله کهنه بوده که سالهاست مورد توجه قرار نگرفته در حالی که متخصصین بیهوشی ساعت های زیادی را به صورت 24 ساعته کشیک دارند و نسبت به وقتی که اختصاص می دهند عایدی آن ها جزو کمترین عایدی های حوزه های پزشکی است از طرفی متخصصین بیهوشی فعالیت در مطب ندارند و ارتباط اقتصادی آن ها فقط با بیمارستان ها است.

وی درباره شرایط متخصصین بیهوشی زن در کشور گفت: کمبود متخصصین بیهوشی زن نسبت به سال های گذشته بهتر شده و طی 10 سال گذشته تعداد قابل توجهی از دستیاران حوزه بیهوشی را زنان تشکیل داده اند، ولی تا زمانی که این افراد وارد کادر درمان شوند مدتی زمان می برد و به طور کلی تعداد دستیاران بیهوشی در حال حاضر در کشور نسبت به تخت های بیمارستانی و بیمارستان های که تازه افتتاح شده با کمبود روبرو است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "چالش جدی سیستم بهداشت و درمان کشور با کمبود متخصص بیهوشی ، 70 درصد از جایگاه های تخصصی حوزه بیهوشی خالی مان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش جدی سیستم بهداشت و درمان کشور با کمبود متخصص بیهوشی ، 70 درصد از جایگاه های تخصصی حوزه بیهوشی خالی مان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید