هاروارد و ام آی تی از دولت آمریکا شکایت کردند

به گزارش وبلاگ محتوا، دانشگاه های هاروارد و ام آی تی آمریکا اعلام کردند از دولت ترامپ به دلیل تصمیم جدید برای لغو ویزا دانشجویان خارجی شکایت کرده اند.

هاروارد و ام آی تی از دولت آمریکا شکایت کردند

به گزارش ایسنا، به نقل از یورونیوز، مسئولان دانشگاه هاروارد و انستیتوی فناوری ماساچوست، ام آی تی با اعلام شکایت از اداره فدرال مهاجرت و گمرک وابسته به وزارت کشور، گفته اند که دستورالعمل جدید این اداره دانشجویان خارجی را ملزم به شرکت در کلاس های حضوری می کند تا بتوانند در آمریکا بمانند. این دو دانشگاه در متن دادخواستی که به دادگاه منطقه ای بوستون داده اند، اقدام اداره مهاجرت و گمرک در صدور این دستورالعمل جنجالی را خودسرانه و ناشی از سوء استفاده از قدرت خوانده و از دادگاه خواسته اند تا مانع اجرای این دستورالعمل گردد.

در دادخواست دو دانشگاه آمریکایی آمده است: توانایی ارائه آموزش از راه دور در دوران شیوع همه گیری کووید 19، از اهمیت ویژه ای برای دانشگاه های سراسر کشور برخوردار است.

دو دانشگاه آمریکایی در دادخواست خود نوشته اند: اقدام اداره فدرال مهاجرت و گمرک باعث می گردد صدها هزار دانشجوی خارجی در ایالات متحده بدون هیچ گونه برنامه آموزشی رها شوند.

آن ها با اشاره به فرصت اندک باقی مانده تا ترم جدید گفته اند: این دانشجویان نمی توانند برای آن که از کشور اخراج نشوند، تنها ظرف چند هفته پس از شروع ترم پاییز به دانشگاه هایی منتقل شوند که آموزش حضوری دارند. علاوه بر این، برای بسیاری از این دانشجویان بازگشت به کشورهای خودشان برای شرکت در کلاس های آنلاین ناممکن، غیر عملی، بسیار گران یا حتی خطرناک خواهد بود.

دستورالعمل جدید چه می گوید؟

بر پایه تصمیم تازه دولت فدرال آمریکا، قرار است ویزا آن دسته از دانشجویان خارجی که در سال تحصیلی بعدی از ابتدای پاییز کلاس هایشان تماما به صورت آنلاین برگزار می گردد، لغو گردد و به دانشجویانی که قرار است برای شرکت در این کلاس ها به آمریکا بیایند، ویزا داده نگردد. بر اساس این دستورالعمل دانشجویانی هم که ویزا آن ها لغو می گردد باید در مهلت قانونی خاک آمریکا را ترک کنند.

دستورالعمل جدید آمریکا می گوید که دانش آموزان خارجی مجاز به گذراندن دوره های آنلاین از کشورهای خود و حفظ شرایط فعال نخواهند بود، مگر آن که کلاس های آن ها فقط آنلاین باشد. این دانشجویان با این حال اجازه دارند که اگر در دانشگاه هایی با کلاس های تماما آنلاین درس می خوانند، در مدت باقی مانده تا بازگشایی دانشگاه ها، دانشگاه خود را عوض کنند و به دانشگاهی بروند که کلاس های حضوری هم دارند.

اداره مهاجرت و گمرک آمریکا به دانشگاه هایی که تمام کلاس هایشان آنلاین است، تا 15 ژوئیه (25 تیر) فرصت داده تا در صورت تمایل، طرح تغییر عملیاتی برای کلاس های خود را ارائه دهند. همچنین آن دسته از مراکز آموزش عالی که کلاس های آن ها شامل مدل ترکیبی آنلاین و حضوری است، باید تا پیش از 4 اوت (14 مرداد) برای دانشجویان خارجی دارای ویزا نوع اف1 گواهی کنند که آن ها کلاس های حضوری را می گذرانند.

ویزا اف1، ویزای است که به دانشجوی خارجی برای ورود به آمریکا و تحصیل در دانشگاه های این کشور داده می گردد. شمار دانشجویان دارنده این ویزا در برخی از دانشگاه های آمریکا به هزاران نفر می رسد.

دستورالعمل دولتی جدید درباره ویزا دانشجویان خارجی اندکی پس از آن صادر شد که مسئولان چند دانشگاه از جمله هاروارد اعلام کردند در ترم جدید کلاس هایشان را تماما به صورت آنلاین برگزار می کنند. شمار بیشتری از دانشگاه های دیگر نیز گفته اند در ترم جدید مدل ترکیبی آنلاین و حضوری را در پیش می گیرند.

انتظار می رود دانشگاه های دیگر آمریکا نیز نظیر چنین شکایتی را علیه دولت مطرح کنند. مورا هیلی، دادستان کل ماساچوست در توییتر اعلام کرد تشکیلات قضایی تحت مدیریت او پرونده شکایت دو دانشگاه ام آی تی و هاروارد را پیگیری می کند.

دانشجویان دارنده ویزا اف1 به طور معمول اجازه دارند تنها یک کلاس آنلاین در هر ترم بگیرند. اما مقامات مهاجرت آمریکا در ماه مارس هم زمان با شیوع کووید 19 و اجبار مؤسسات آموزشی برای گذاشتن آنلاین در دوران قرنطینه، برای این قانون استثنا قائل شدند.

شیوع کرونا کشورهای مختلف جهان را به محدود کردن سفرها و جابجایی ها سوق داده است. در حال حاضر دولت آمریکا ورود آن دسته از اتباع خارجی را که به تازگی در چین، ایران، بریتانیا، ایرلند، برزیل و کشورهای حوزه شینگن بوده اند، ممنوع کرده است.

منبع: عصر ایران

به "هاروارد و ام آی تی از دولت آمریکا شکایت کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هاروارد و ام آی تی از دولت آمریکا شکایت کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید