تقریبا تمام بهبودیافتگان کرونا بویایی از دست رفته خود را باز می یابند

به گزارش وبلاگ محتوا، محققان دریافتند تقریبا تمامی بهبویافتگان کرونا که حس بویایی خود را از دست داده بودند، تقریبا در مدت یک سال این توانایی را بدست آوردند.

تقریبا تمام بهبودیافتگان کرونا بویایی از دست رفته خود را باز می یابند

به گزارش وبلاگ محتوا، گروهی از محققان به سرپرستی دکتر ماریون رنو، متخصص گوش و حلق و بینی در بیمارستان های دانشگاه استراسبورگ در فرانسه این مطالعه را انجام دادند.

به گفته این محققان از دست دادن مداوم حس بویایی مرتبط با کووید-19 یک پیش آگهی عالی دارد و آن این است که تقریباً در مدت یک سال بهبود می یابد.

در اوایل این بیماری همه گیر، پزشکان معالج افراد آلوده به ویروس کرونا متوجه شدند که از دست دادن ناگهانی حس بویایی از مشخصه های این بیماری است. تصور می گردد که التهاب محیطی مرتبط با کووید-19 اعصابی که برای عملکرد بویایی مهم هستند، در این مورد مقصر است.

اما با گذشت چندین ماه و ناتوانی بسیاری از بیماران در بازیابی حس بویایی خود، بعضی نگران ماندگاری این آسیب بودند. محققان فرانسوی در این مطالعه حس بویایی 97 بیمار- 67 زن، 30 مرد- -با میانگین سنی 39 سال را مورد ردیابی قرار دادند. تمامی این افراد پس از ابتلا به کووید-19 بویایی خود را از دست داده بودند.

از این بیماران در خصوص هرگونه بهبود حس بویایی خود در مدت چهار ماه، هشت ماه و سپس یک سال کامل پس از آغاز از دست دادن حس بویایی خود سوال شد. حدود نیمی از آن ها تحت یک آزمایش ویژه قرار گرفتند تا توانایی حس بویایی خود را بسنجند.

آزمایش 51 نفر از این بیماران یاد شده نشان داد که حدود 84 درصد یا 43 نفر آن ها پس از چهار ماه حس بویایی خود را بدست آوردند؛ درحالی که از هشت نفر به جای مانده 6 بیمار این حس را پس از هشت ماه دوباره پیدا کردند.

یافته های این مطالعه بعلاوه نشان داد که از این 51 بیمار که با استفاده از آزمایش های خاص مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته بودند، تنها دو نفر یک سال پس از ابتلا به کرونا، از حس بویایی ضعیف برخوردار بودند.

بطور کلی حس بویایی 96درصد از بیماران طی 12 ماه بهبود یافت. نتایج این مطالعه نشان می دهد که از دست دادن حس بویایی از عوارض دائمی بیماری کووید نیست. به گفته محققان یافته های این مطالعه گرچه بسیار خوشایند است، اما باید به همه - به ویژه جوانان - یادآوری کرد که عفونت کووید-19 می تواند آسیب های طولانی مدت زیادی ایجاد کند.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا موسوم به کووید19 اواسط ماه دسامبر 2019 (24 آذر 1398) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به اسم ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین 30 دسامبر سال 2019 (9 دی ماه 98) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین بیان کرد.

تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت 21 اسفندماه 98 در کنفرانسی تاکید نمود که اگرچه واژه همه گیر (pandemic) به علت حساسیتی که دارد، نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد، اما ارزیابی های این سازمان ویروس کرونا را همه گیر جهانی شناسایی و اعلام می نماید.

اولین بار، شرکت داروسازی فایزر آمریکا آبان ماه 1399 بیان کرد که به واکسن کرونا دست یافته و این واکسن تا 90 درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر عمل نموده است.

علاوه بر این کشور های زیادی همانند ایران، هند، روسیه، چین، انگلیس و کوبا وارد عرصه فراوری واکسن کرونا شده اند و موفقیت های چشمگیری در این زمینه کسب نموده اند. بعلاوه در حال حاضر در بسیاری از کشور ها واکسیناسیون علیه ویروس کووید 19 در حال اجرا است.

مشروح این مطالعه به صورت آن لاین در نشریه JAMA Network Open منتشر شده است.

منبع: جام جم آنلاین

به "تقریبا تمام بهبودیافتگان کرونا بویایی از دست رفته خود را باز می یابند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقریبا تمام بهبودیافتگان کرونا بویایی از دست رفته خود را باز می یابند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید