ارزیابی رویترز از 100 رو ز نخست ریاست جمهوری بایدن

به گزارش وبلاگ محتوا، با توجه به سپری شدن نخستین 100 روزه دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در 30 آوریل (10 اردیبهشت ماه)، رسانه های دنیا به ارزیابی میزان اجرای تعهدات و قول و عملکرد او در این دوره در حوزه سیاست خارجی، محیط زیست، مهاجرت و ... پرداخته اند.

ارزیابی رویترز از 100 رو ز نخست ریاست جمهوری بایدن

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز؛ قضاوت عملکرد رئیس جمهوری ایالات متحده پس از سپری شدن 100 روز نخست، سنت سیاسی این کشور است که به گفته تاریخ دانان از دوره نخست ریاست جمهوری فرانکلین روزلت در 1933 شروع شد که اقدامات سریعی را برای رویارویی با رکود عظیم مالی کشور اجرا کرد.

سیاست خارجی

یکی از مسائل عمده در سیاست های کلی بایدن و عملکرد او، در حوزه سیاست خارجی ارزیابی می گردد: بایدن اثبات کرد که در حوزه سیاست خارجی در باره چالش های اصلی کشورش به میزان پیش بینی نشده و غیرقابل انتظاری سرسخت بوده است. او به اعمال تحریم های دوره دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین بر ایران ادامه داده و از لغو آن ها به عنوان شرط بازگشت تهران به مذاکرات مستقیم در باره برنامه هسته ای اش خودداری نموده است.

بایدن در واکنش به ادعای مداخله مسکو در انتخابات 2020 و حمله گسترده سایبری منتسب به روسیه، تحریم هایی براین کشور اعمال کرد و حتی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را قاتل خواند.

او با تداوم بخشیدن به تعرفه های بازرگانی اعمال شده در دوره ترامپ بر چین، به دیپلمات های ایالات متحده اجازه ملاقات از تایوان داد و فشار بر پکن را به بهانه سرکوب اویغور های استان شین جیانگ و کنشگران دمکراسی خواه هنگ کنگ، افزایش داد. این مواضع سیاسی نشان داده است که هر دو حزب اصلی صحنه سیاسی آمریکا، پکن را تهدید می دانند.

اما بایدن به روابط نزدیک واشنگتن با عربستان سعودی خاتمه داد و از شاهزاده محمد بن سلمان، ولی عهد سعودی فاصله گرفت و با نادیده دریافت نگرانی ها از خشمگین شدن ترکیه متحد ناتو، کشتار 1915 ارمنیان در دوره امیراتوری عثمانی را نسل کشی شناخت.

تغییرات آب و هوایی

بایدن برای وفا به عهد در حوزه آب و هوای کره زمین و رویارویی با دگرگونی های اقلیمی، به سرعت آمریکا را به توافقنامه 2015 پاریس بازگرداند و رویکرد توقف کامل انتشار دی اکسید کربن در اقتصاد آمریکا تا 2050 را در پیش گرفت. دولت او چند روز پیش برنامه ای برای کاهش انتشار گاز های گلخانه ای به میزان نصف 2005 رونمایی کرد که تقریبا 2 برابر هدف باراک اوباما رئیس پیشین او بود.

رویارویی با کووید - 19

وعده اصلی بایدن در باره مبارزه با کووید - 19، تزریق 100 میلیون واحد واکسن به شهفرایندان آمریکا در 100 روز نخست ریاست جمهوری اش بود که در راستای اجرای این قول، حدود 290 میلیون واحد واکسن توزیع و بیش از 230 میلیون واحد آن تزریق شد، به گونه ای که 96 میلیون شهفرایند این کشور به صورت کامل (2 مرحله) واکسن دریافت نموده اند که 29 درصد جمعیت آن را در بر می گیرد.

پایه و اساس کارزار واکسیناسیون بایدن بر ستون کوشش های دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین برای ساخت و توزیع چند گونه واکسن راسخ شده بود، هر چند بایدن، اماکن تزریق واکسن را زیاد کرد و یاری سازمان ها و نهاد های دولت فدرال به توزیع واکسن را افزایش داد.

با اینکه از هنگام به قدرت رسیدن بایدن، روزانه بیش از سه هزار شهفرایند ایالات متحده، جان خود را بر اثر همه گیری گسترده از دست داده اند که شمار کل جان باختگان این کشور را به 572 هزار تن رسانده، اما آمار کنونی تلفات به کمتر از 700 تن در روز کاهش یافته و شمار شهفرایندانی که واکسن دریافت نموده اند، بالاتر از دیگر کشورهاست.

بایدن با این فرایند در صد روز دوم وادار به از بین بردن بدگمانی میلیون ها شهفرایند آمریکا به دریافت واکسن و رویارویی با اوج گیری گونه های این ویروس خواهد شد.

اقتصاد و شغل

بایدن در حوزه اقتصاد، بیشتر هفته های نخست دوره خود را به تصویب برنامه یاری حدود 2 هزار میلیارد دلاری برای محدود کردن آثار منفی مالی ناشی از همه گیری گذراند که در راستای اجرای وعده مالی بایدن در کارزار انتخاباتی 2020 بود که با وجود مخالفت جمهوری خواستار تصویب شد.

پیش بینی می گردد رشد مالی امسال آمریکا با یاری طرح بهبود وضع خانواده ها و کسب و کار ها و همچنین توزیع مستمر واکسن ها، از هفت درصد فراتر رود که سریع ترین رشد از 1984 به این سو خواهد بود. این در حالیست که اقتصاد آمریکا در سال گذشته (2020) به میزان 3.5 درصد کوچک شد که در 74 سال پیش از آن بی سابقه بود.

مهاجرت

بایدن در حوزه مهاجرت به سرعت بعضی سیاست های مهاجرتی ترامپ را تغییر داد، اما وادار به دست و پنجه نرم کردن با افزایش سریع ورود مهاجران از مرز مکزیک شامل ده ها هزار خانوار و بچه ها بی سرپرست شد.

او بلافاصله پس از به قدرت رسیدن با صدور فرمان اجرایی بیشتر عملیات ساخت وساز دیوار مرزی ترامپ را متوقف و ممنوعیت سفر شهفرایندان 13 کشور مسلمان و آفریقایی را به خاک ایالات متحده، لغو کرد.

یکپارچگی همگانی

نظرسنجی ها نشان می دهد که بیش از نیمی از شهفرایندان ایالات متحده عملکرد بایدن را در این دوره تائید می نمایند که شامل بعضی از رای دهندگان جمهوری خواه نیز می گردد.

به گزارش ایرنا؛ گروه حقیقت یاب روزنامه واشنگتن پست در ارزیابی 100 روز نخست ریاست جمهوری بایدن نوشت که او در سخنرانی ها، مصاحبه ها و توئیت هایش تا به امروز 67 ادعای غلط یا گمراه نماینده مطرح نموده است.

این روزنامه گزارش دوشنبه خود را با این موضوع شروع می نماید که پس از چهار سال ریاست جمهوری ترامپ که آمریکاییان را گرفتار انبوهی از ادعا های نادرست و گمراه نماینده کرد، دوره ریاست جمهوری بایدن، باعث بازگشت به الگو های رفتاری عادی تر درباره فرمانده کل قوا و ارتباط آن با حقایق شده است که با استفاده از نوعی تبلیغات برای ارائه روایتی از یک رویداد به منظور نفوذ بر افکار عمومی، مبهم سازی و اغراق با استفاده از سخنان نادرست گاه به گاه است.

منبع: فرارو

به "ارزیابی رویترز از 100 رو ز نخست ریاست جمهوری بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزیابی رویترز از 100 رو ز نخست ریاست جمهوری بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید