تمرکز بر گردشگری سلامت برای بهبود مراودات مالی تهران-کابل

به گزارش وبلاگ محتوا، جوزا عبدالغفور لیوال و مسعود خوانساری در یک ملاقات در اتاق تهران با اشاره به ظرفیت های بالای دو کشور که هنوز در توسعه مراودات دوجانبه به کار گرفته نشده است، از توان بالای ایران به ویژه بیمارستان بازرگانان اتاق تهران برای ارائه خدمات گردشگری سلامت سخن گفتند. هم چنین رییس اتاق تهران از ارسال محموله ای از اقلام بهداشتی به افغانستان خبر دارد.

تمرکز بر گردشگری سلامت برای بهبود مراودات مالی تهران-کابل

در شروع این نشست سفیر افغانستان در ایران با اشاره به همه گیری ویروس کرونا در جهان و افغانستان خاطرنشان کرد طبق گزارش وزارت صحت عامه افغانستان، شیوع این بیماری در افغانستان کاهش یافته است، با این حال این کشور به اقلامی جهت مبارزه با این بیماری احتیاج ضروری دارد و سفارتخانه ها و دفاتر نمایندگی افغانستان در سراسر جهان فعالیت های بسیاری به منظور جمع آوری کالاهای مورد احتیاج انجام می دهند.

جوزا عبدالغفور لیوال، با اشاره به مذاکرات سیاسی در افغانستان از جمله مذاکره دولت با طالبان، مطرح نمود که مسائل سیاسی به بهترین نحو در حال پیگیری است. وی در ادامه از نقش بسیار کلیدی و مثبت ایران در این مذاکرات تشکر کرد و گسترش روابط مالی بلندمدت را بسیار حائز اهمیت برشمرد.

این دیپلمات افغانستانی به تشکیل کمیته ای بین وزارتخانه های دو کشور و امضا تفاهمنامه برای پذیرش نیروی کار به صورت رسمی با دریافت ویزا و مجوزکار اشاره و ابراز امیداوری کرد که با امضای این تفاهم نامه، مسائل در این زمینه به حداقل برسد. لیوال اضافه کرد: هم چنین باید اقداماتی برای مدیریت تبادل کالا انجام و تصمیم هایی برای تعطیلی بازارچه های غیرقانونی مرزی برای جلوگیری از قاچاق اتخاذ گردد.

سفیر افغانستان با اشاره به هزینه های بالای درمان برای گردشگران افغانستانی در ایران در مقایسه با کشورهایی چون هند و ترکیه و نیز مزیت پروازهای متعدد در هفته به این کشورها اضافه کرد: برای ارتقای روابط بین دو کشور در این موضوع باید یارانه ها و تخفیفاتی توسط ایران در نظر گرفته گردد تا هزینه تمام شده سفر به ایران و درمان برای پذیرش بیماران افغانستانی با رقبای منطقه ای رقابتی تر گردد.

عبدالغفور لیوال ادامه داد: قرار است به زودی سند جامعی بین دو کشور ایران و افغانستان امضا گردد. پیشنهاد من این است که مسائل مالی موجود به صورت طرح های مکتوب به کمیته مربوطه ارائه گردد تا در سند جامع قرار گیرد.

وی با اشاره به ظرفیت های بالقوه بالای افغانستان در بخش صنایع غذایی، تجهیزات پزشکی، برق و انرژی های تجدیدپذیر، معدن و ... و با توجه احتیاجهای ضروری این کشور ابراز امیدواری کرد بخش خصوصی ایران بتواند از این ظرفیت های بالا بهره کافی ببرد. سفیر افغانستان در ایران تاکید نمود که این کشور در حوزه سلامت احتیاج فراوانی به تجهیزات پرتودرمانی برای بیماران سرطانی دارد و بخش خصوصی ایران می تواند یاری شایانی به کشور همسایه خود ارائه دهد.

یاری اتاق تهران به افغانستان برای مقابله با کرونا

در ادامه این ملاقات، رئیس تهران با اشاره مسائل سیاسی و مذاکرات دولت افغانستان با طالبان، در مورد آینده این مذاکرات ابزار امیدواری کرد.

مسعود خوانساری ضمن ابراز تاسف در مورد اتفاقی که اخیراً برای خودروی حامل مهاجران افغانستانی روی داد، یکی از دلایل این امر را نداشتن اسناد و مدارک و دریافت ویزا عنوان و خاطرنشان کرد که دو طرف باید روی گسترش مراودات رسمی و قانونی در تمامی حوزه ها کوشش نمایند.

خوانساری هم چنین با بیان اینکه اتاق بازرگانی تهران می تواند به وسیله بیمارستان بازرگانان امکانات درمانی مناسب در اختیار مهاجران و مردم افغانستان قرار دهد، گفت: اتاق بازرگانی تهران با توجه به ظرفیت مناسب و تجهیزات و امکانات پیشرفته ای که در بیمارستان بازرگانان فراهم آورده، آماده است تا هرگونه همکاری با سفارت افغانستان در زمینه ارائه خدمات سلامت و درمان داشته باشد. این امر مهم می تواند با تشکیل کارگروهی بین بخش مالی سفارت افغانستان و معاونت امور بین الملل اتاق تهران پیگیری گردد.

وی همچنین اطلاع داد که اتاق بازرگانی تهران، محموله ای از اقلام بهداشتی و حفاظتی برای مقابله با بیماری کرونا شامل ماسک های ان95 و دستگاه های تنفسی BiPAP به سفارت و مردم افغانستان اهدا می نماید. خوانساری هم چنین از آمادگی اتاق تهران برای معرفی تامین نمایندگان سایر اقلام به وسیله تشکل های عضو اطلاع داد که این امر با قدردانی سفیر افغانستان روبرو شد.

تمرکز بر توسعه گردشگری سلامت

همچنین حسام حلاج، معاون امور بین الملل اتاق تهران، در این نشست پیشنهاداتی در مورد گسترش همکاری های دوجانبه مطرح نمود که از جمله آنها می توان به راه اندازی و توسعه شهرک های صنعتی و مناطق آزاد مشترک مرزی با هدف متعادل کردن تراز تجاری دو کشور با فراوری مشترک و کاهش هزینه ها اشاره نمود. وی اضافه کرد: تراز تجاری دو کشور به شدت به سمت ایران مثبت است که باید برای پایدارسازی همکاری ها، به سوی متعادل سازی آن حرکت کنیم. به همین منظور با توجه به شرایط تحریمی ایران، تجار افغانستانی می توانند احتیاجهای فعلی ایران را از سایر کشورها تامین و به ایران صادر نمایند.

معاون امور بین الملل اتاق تهران همچنین به محدود بودن پروازهای بین دو کشور به یک پرواز در هفته اشاره نمود و گفت: همان طور که اشاره شد بیمارستان بازرگانان اتاق تهران که هم اکنون به امکانات و دستگاه های درمانی روز جهان مجهز شده است، می تواند با طراحی یک سازوکار جهت درمان بیماران افغانستانی مورد استفاده قرار گیرد و در جهت ارتقای سطح گردشگری سلامت بین دو کشور به کار گرفته گردد.

حلاج همچنین به امکان برقراری ارتباط میان تشکل های زیرمجموعه اتاق تهران با تشکل های متناظر بخش خصوصی در افغانستان برای ارتقای روابط دوجانبه و شناخت ظرفیت های دو طرف اشاره نمود.

همچنین مسعود مالکی، مدیر کشورهای در حال توسعه اتاق تهران، با اشاره به پذیرش هیات های متعدد از کشورهای مختلف بعد از امضای سند برجام، ابراز امیدواری کرد پس از گذر از بحران کرونا هیاتی از تجار و فعالان مالی افغانستان برای ارتقا روابط دوجانبه و افزایش شناخت تجار دو طرف به دعوت اتاق بازرگانی تهران به ایران سفری کند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "تمرکز بر گردشگری سلامت برای بهبود مراودات مالی تهران-کابل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمرکز بر گردشگری سلامت برای بهبود مراودات مالی تهران-کابل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید