شهرستان چادگان؛ بهشتی در استان اصفهان

به گزارش وبلاگ محتوا، چادگان یکی از شهرستان های استان اصفهان است. آب و هوای مطبوع و معتدل همراه با طبیعت سرسبز و امکانات رفاهی مناسب، همگی دست به دست هم داده اند تا این مکان به یکی از زیبا ترین منطقه ها گردشگری اطراف اصفهان برای جهانگرد ها و بعلاوه اهالی این شهر تبدیل گردد.

شهرستان چادگان؛ بهشتی در استان اصفهان

موقعیت جغرافیایی

تاریخچه

نام باستانی این شهر پاراتاک بوده که بعدها به چادگان تغییر پیدا کرد. نام چادگان از دو بخش چاد و گان تشکیل شده است. چاد کلمه ای ترکی به معنای شیار، شکاف و دره و گان، پسوند نسبت است. قرار گرفتن بافت قدیم شهر چادگان در میان دره ای کوچک با معنای لغوی آن یکسان است. سابقه تاریخی این منطقه به درستی معلوم نیست، ولی آنچه مسلم است در دوران صفویه با کوچاندن ترک زبانان به وسیله شاه عباس اول به این ناحیه و نیز به واسطه داشتن موقعیت طبیعی مساعد و نزدیکی به زاینده رود، منطقه آبادی بوده است. اگر به نوشته های مورخین رجوع گردد، آخرین پادشاه هخامنشی برای گردآوری سپاه به پاراتاک آمده و از این راه با عبور از دهات دیگر به همدان رهسپار شده است. درباره اقامت اسکندر در این محل روایات مختلف است، اما از مقدار نفوذ وی در این خطه، می توان به همین نکته بسنده کرد که مکانی را که اکنون به صورت روستایی در مجاورت چادگان قرار گرفته به نام وی نام گذاری شده و هنوز هم به اسکندری معروف است.

پیدایش شهر چادگان نه بر اساس ضرورت های تاریخی یا سیاسی، بلکه بیشتر به علت شرایط مناسب محیط طبیعی بوده است. وجود رودخانه مهم زاینده رود مهم ترین عامل پیدایش شهر چادگان بشمار می رود. آنچه مشهور است در این محله پاراتاک به طور کلی منهدم شد و مردم شهر خانه های مخروبه خود را رها نموده و در دو کیلومتری شهر قدیم بنای شهر جدیدی را گذاشتند. با توجه به ستون های سنگی شکسته و آجرهای بزرگ و بقایای ظروف سفالی و مفرغی، این نکته واضح است که چادگان دارای تمدنی وسیع بوده است.

امکانات رفاهی

مجموعه تفریحی چادگان با سکوهای نشیمن خانوادگی، باشگاه سوارکاری برای آموزش و سوارکاری میهمانان، اسکله قایقرانی دهکده با دستگاه های قایق پدالی، قایق موتوری و یک دستگاه اتوبوس دریایی مجهز شده است. از دیگر امکانات موجود می توان به احداث رستوران برای پذیرایی میهمانان، تجهیز و راه اندازی استخر مطابق استانداردهای معمول در سانس های مختلف جهت استفاده خانم ها و آقایان، احداث زمین های ورزشی فوتبال، والیبال، بسکتبال، تنیس و پینگ پنگ، تله کابین و پیست های دوچرخه سواری، باند فرود هلکوپتر و پروازهای نمایشی نیز اشاره نمود.

از آنجایی که شهر چادگان روی تپه های کم ارتفاع بنا شده است، سیمای خاصی در شکل گیری شهر ارائه می نمایند. همین طور این اختلاف ارتفاع، عامل مهمی در جهت حفظ مزارع و باغات و کنترل توسعه منطقه ها مسکونی در بافت کشاورزی شهر به شمار می آید.

مکان های تماشای

دهکده تفریحی زاینده رود

دهکده تفریحی زاینده رود یکی از زیباترین تفرج گاه های استان اصفهان است که در کنار سد چادگان و در ساحل دریاچه پشت سد با امکانات تفریحی فراوان و منظره ها زیبا از طبیعت واقع شده است. در این مجموعه امکانات رفاهی از قبیل اسکله قایقرانی، زمین ورزش، مجموعه تجاری، رستوران، چایخانه سنتی و استخر به طور کامل راه اندازی شده است.

انالوجه

انالوجه روستایی از توابع شهرستان چادگان است. انالوجه تا پیش از شهرستان شدن چادگان، جزئی از شهرستان بزرگ تر فریدن بوده است. مردم این روستا ترک زبان بوده و اصالتا از ایلات شیرازی بوده که در قدیم الایام به این منطقه مهاجرت نموده و سکنی گزیده اند. نام اصلی این روستا ایلچه و در مرحله بعدی به ایلانچه و سپس به آنالوچه و در آخر به انالوجه تغییر یافته است.

خانه معظم الملک میر پنج

مهم ترین جاذبه تاریخی چادگان، خانه معظم الملک میر پنج به شماره ثبت 21815 است. این ساختمان دارای زیرزمین، تالارها و اتاق های وسیع با دیوارهایی مزین به نقوش و آیینه کاری های ظریف است. تزیینات خانه متاثر از تزیینات قرن گذشته اروپا ولی ساخت آن مطابق با موقعیت جغرافیایی این منطقه بنا شده است. به همین علت و به جهت موقعیت کوهستانی منطقه و جلوگیری از ورود سرما، در جلو ایوان اتاق خواب جداره ای از شیشه های الوان به صورت قرینه قرار گرفته اند. در مقابل عمارت هم حوضی بزرگ تصویر خانه را با شیشه های رنگینش منعکس می سازد.

مشهد کاوه

مشهد کاوه یکی از دهستان های شهرستان چادگان است. این دهستان را با نام هایی چون دهستان کاوه، دهستان کاوه آهنگر یا مشهد می شناسند. نام این دهستان کودلیه بوده و بعد از قیام کاوه آهنگر نام این دهستان تغییر نموده است؛ زیرا آرامگاه کاوه آهنگر و پسرش در این مکان قرار گرفته است. این آرامگاه تجلی عشق به ایران زمین کاوه آهنگر یکی از اسطوره های تاریخی ایران است.

همه اهالی منطقه از پیر تا جوان کاوه را می شناختند و روایات مربوط به او را با جزئیات شنیدنی می دانستند و به درستی بازگو می کردند و حتی مهاجران ترک زبان که از دوران صفوی تا کنون چند نسل در این منطقه زندگی نموده اند، آن چنان وابستگی به کاوه دارند که می گویند، کاوه هم ترک بوده است!

نکته شایان توجه دیگر اینکه هنوز هم پس از گذر هزاره ها می توان جلوه هایی از روحیه دلاوری و جنگجویی و سپاهی گری نیاکان مردم منطقه فریدن را در شیوه زندگی مردم امروز و حتی بازی های محلی بچه ها و نوجوانان و جوانان در هر کوی و برزن مشاهده کرد. در هر حال به نظر می رسد با توجه به موقعیت مطلوب روستای کاوه آهنگر یا مشهد کاوه در یک منطقه خوش آب و هوا و دارای جاذبه های گردشگری برجسته، رویکرد هرچه بیشتر گروه های ایران شناسی و گردشگری به ملاقات از آرامگاه کاوه آهنگر به عنوان نماد قیام ملی ایرانیان در برابر بیگانگان، علاوه بر تقویت روحیه نیروهای ملی و ایجاد هم بستگی بیشتر، موجب رونق مالی، اجتماعی و فرهنگی منطقه خواهد شد.

دریاچه سد زاینده رود

دریاچه سد زاینده رود با مساحت 45 کیلومتر مربع، در مجاورت شهر چادگان در 110 کیلومتری غرب اصفهان قرار گرفته است. ارتفاع این دریاچه حدود 2000 متر از سطح دریا است. سد زاینده رود در سال 1349 خورشیدی روی رودخانه زاینده رود در استان اصفهان به منظور تأمین بخشی از آب آشامیدنی استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد، تأمین آب کشاورزی حوضه زاینده رود، کنترل سیلاب های فصلی و فراوری برق ساخته شد. حجم مخزن این سد در بیشترین مقدار 1470 میلیون مترمکعب و حجم مفید آن 1090 میلیون مترمکعب است. متأسفانه خشک سالی های سال های گذشته حجم آب ذخیره این سد را که تنها منبع تأمین نماینده آب آشامیدنی ساکنان استان اصفهان و استان های همجوار است به شدت کاهش داده است. دریاچه سد زاینده رود زیستگاه ماهیانی همانند انواع قزل آلای رنگین کمان، کپور و زرد است و افراد بسیاری برای ماهیگیری به این منطقه مراجعه می نمایند.

اگر از این شهرستان زیبا تماشا نموده اید یا قصد انجام این کار را دارید، نظرات خود را حتما با ما در میان بگذارید.

منبع: کجارو / chadegan.gov.ir / isfahancht.ir / fa.wikipedia.org / سیری در ایران

به "شهرستان چادگان؛ بهشتی در استان اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرستان چادگان؛ بهشتی در استان اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید