آیا خوردن سیب زمینی جوانه زده مضر است؟

به گزارش وبلاگ محتوا، روزیاتو/ همه ما این تجربه را داشته ایم. تصمیم می گیریم غذایی با سیب زمینی درست کنیم. سراغ ظرف سیب زمینی ها می رویم که ناگهان با چند جوانه کوچک روی سیب زمینی ها روبرو می شویم. اما وقتی سر و کله این جوانه های ناخوانده روی سیب زمینی ها پیدا می گردد چه اتفاقی می افتد؟ آیا خوردن آن ها ضرر دارد؟

آیا خوردن سیب زمینی جوانه زده مضر است؟

آیا خوردن سیب زمینی جوانه زده ضرر دارد؟

در خصوص سیب زمینی های جوانه زده باید همان اصولی را رعایت کرد که درباره هر ماده غذایی دیگری که آغاز به کهنه شدن نموده وجود دارد. اگر شک دارید دورش بیاندازید. کارشناسان می گویند بهتر است سیب زمینی های جوانه زده را دور انداخت. چون وجود این جوانه ها نشان می دهد مقدار سموم مضر در آن سیب زمینی بالاتر از چیزی است که در یک سیب زمینی تازه وجود دارد.

همه سیب زمینی ها حاوی دو سم طبیعی به نام های سولانین و کاکونین هستند. میزان این سموم در سیب زمینی به مرور طی فرآیندی طبیعی افزایش می یابد، به خصوص اگر سیب زمینی در معرض نور قرار گیرد. ممکن است متوجه این نکته هم شده باشید که سیب زمینی های کهنه رفته رفته به رنگ سبز درمی آیند. علتش آن است که نور می تواند کلروفیل سیب زمینی را افزایش دهد، ماده ای که عامل رنگ سبز گیاهان است. اگر سیب زمینی هایتان سبز شده اند، کلروفیل خطرناک نیست اما نشان می دهد سموم درون شان هم بیشتر شده است.

این سم ها بر روی پوست و جوانه های سیب زمینی وجود دارند و گوشت زرد رنگ سیب زمینی مقدار کمتری از آن ها را در خود دارد.

خوردن سیب زمینی جوانه زده چه خطراتی دارد؟

گرچه برای دیدن آثار منفی این سم ها باید مقادیر زیادی سیب زمینی خورده باشید، اما این سموم می توانند باعث استفراغ، اسهال، شکم درد، سردرد و تب شوند. عوارض مصرف این سموم معمولاً خفیف است اما می تواند در بعضی افراد شدیدتر باشد.

کندن پوست سیب زمینی پیش از پخت آن می تواند به کاهش چشمگیر میزان سمومی که در معرض شان قرار خواهید گرفت، یاری کند. جوانه های سیب زمینی به راحتی قابل جدا کردن هستند. جدا کردن جوانه ها، لکه ها و قسمت های نرم یا تغییر رنگ داده پوست سیب زمینی می تواند خطر مصرف سموم ذکر شده را کاهش دهد اما ممکن است شما را به کلی از آن ها خلاص نکند.

سیب زمینی ها را چگونه نگه داریم که جوانه نزنند؟

بهترین راه برای اینکه بتوانید سیب زمینی هایتان را با خیال راحت مصرف کنید و از خوردن آن ها کامل لذت ببرید این است که از همان ابتدا جلوی جوانه زدن آن ها و سبز شدن شان را بگیرید. قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید و سرما، احتمال جوانه زدن سیب زمینی را بیشتر می نماید.

سیب زمینی های خود را در جای خشک و خنکی مثل کابینت نگه دارید. سیب زمینی و پیاز را هم کنار هم نگه ندارید چون از پیاز گازهایی متصاعد می گردد که می توانند به فرآیند جوانه زدن سرعت بخشند. علاوه بر این، از خرید زیاد سیب زمینی خودداری کنید. اگر تنها به اندازه نیازتان خرید کنید می توانید از سلامت خود بیشتر مطمئن باشید. اگر مجبور شدید سیب زمینی زیادی بخرید آن ها را در یک کیسه نخی نگه دارید که هوا از آن رد گردد.

منبع: همگردی

به "آیا خوردن سیب زمینی جوانه زده مضر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا خوردن سیب زمینی جوانه زده مضر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید