شرایط بیماران نادر در بحران کرونا

به گزارش وبلاگ محتوا، کاهش آمار ابتلا و مرگ و میر کووید19 که در روز های جاری شاهد آن هستیم، نتیجه تعطیلات هفته دوم عید و به خصوص روز 13 بدر است که اکنون نمود بیرونی و نتیجه آن قابل مشاهده است.

شرایط بیماران نادر در بحران کرونا

مدیرعامل بنیاد بیماری های نادر با بیان اینکه بیماران نادر با توجه به بیماری زمینه ای که دارند بیشتر مستعد ابتلا به کروناویروس جدید هستند، گفت: البته خوشبختانه با آموزش هایی که بیماران نادر طی این مدت دریافت کردند، میزان ابتلای آن ها به کووید 19 بسیار کمتر از چیزی بود که فکرش را می کردیم.

حمیدرضا ادراکی با اشاره به اینکه زمان دقیقی از تولید دارو و واکسن کروناویروس را نمی توان متصور شد، گفت: مردم به هرحال باید از این شرایط خاص عبور کنند که این امر نیز جز با مراقبت های فردی، بهداشتی و محیطی میسر نخواهد شد.

کاهش آمار ابتلا و مرگ و میر کووید19 که در روز های جاری شاهد آن هستیم، نتیجه تعطیلات هفته دوم عید و به خصوص روز 13 بدر است که اکنون نمود بیرونی و نتیجه آن قابل مشاهده است.

وی افزود: اگر نتایج به دست آمده فعلی بازتاب واقعی تعطیلات هفته دوم عید و رعایت موارد بهداشتی باشد، باید دید بازتاب روز های کنونی که بازگشایی ها اجرا شده است، چقدر خواهد بود. از سوی دیگر نمی توان از زندگی غافل شد و جلوی کار و چرخه اقتصادی را گرفت.

اما همه موارد باید با رعایت موازین بهداشتی صورت گیرد. در شرایط فعلی بهتر است بیرون رفتن از منزل تنها برای دو دلیل رفتن به محل کار و خرید های ضروری صورت گیرد.

ادراکی معتقد است که ویروس کرونا یک جهش های خاص ژنتیکی دارد که این جهش ها از زمان شیوع ویروس در چین تا انتقال آن به نقاط مختلف دنیا قابل مشاهده است. از طرفی همانگونه که طی این جهش ها ممکن است ویروس مرگ بارتر شده و آسیب های زیادی به بار آورد، می تواند تغییرات ژنتیکی را هم بدهد که میزان آسیب رسانی و گسترش و شیوع آن نسبت به قبل کاهش یابد.

وی افزود: بنابراین به همین ترتیب تئوری های زیادی در مواجهه با این ویروس در مقابل ما قرار می گیرد و باید توجه کنیم هیچ کدام هم غیر ممکن نیست و احتمال هر چیزی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه این نگرش که ویروس مدام در حال پیش روی و گسترش است صحیح نیست، اظهار کرد: ممکن است روزی برسد که همچون مدت اخیر فرایند کاهشی را مشاهده کنیم، اما این دلیل بر عدم رعایت مردم نمی شود. همچنان استفاده از ماسک و دستکش، پایبندی به توصیه های بهداشتی، حفظ فاصله با فرد مبتلا و. از توصیه های جدی است.

مدیرعامل بنیاد بیماری های نادر در خصوص خطر کروناویروس جدید برای بیماران نادر، شرح داد: بیماران نادر با توجه به بیماری زمینه ای که دارند بیشتر مستعد ابتلا به این ویروس هستند؛ چراکه میزان ایمنی بدن شان کمتر از سایر افراد است. حتی گروهی از بیماران نادر به صورت مادرزادی برخی آنزیم ها و گلبول ها برای دفاع از بدن در مقابل بیماری ها را ندارند.

البته خوشبختانه با آموزش هایی که بیماران نادر طی این مدت از آن برخوردار بودند، میزان ابتلای بیماران نادر به کووید 19 بسیار کمتر از چیزی بود که فکرش را می کردیم؛ زیرا آگاهی آن ها نسبت به بیماری خود و عوامل خطرزا برایشان در حد بالایی قرار داشت.

ادراکی در سرانجام افزود: در تمامی زمان های شروع قرنطینه تا به امروز بویژه در تعطیلات نوروزی، کلیه مراکز تشخیصی و درمانی بنیاد بیماری های نادر اعم از کلینیک، آزمایشگاه، MRI، رادیولوژی، سونوگرافی و خصوصا سی تی اسکن که این روز ها جهت تشخیص درگیری ریوی ابتلا به کرونا در مرحله اولیه تشخیصی مطرح است، به صورت شبانه روزی دایر بوده و تمام این خدمات به شکل رایگان برای بیماران نادر اجرا شده است.

منبع: فرادید

به "شرایط بیماران نادر در بحران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط بیماران نادر در بحران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید