موزه آبگینه و سفالینه؛ یادگار قاجاریه در تهران

به گزارش وبلاگ محتوا، ساختمان موزه آبگینه که در دوطبقه و پنج تالار ساخته شده، به خودی خود می تواند برای علاقه مندان بسیار دیدنی باشد. این ساختمان متعلق به قوام السلطنه، وزیر احمد شاه قاجار، بوده است.

موزه آبگینه و سفالینه؛ یادگار قاجاریه در تهران

تالار یک و دو در طبقه اول و تالارهای دیگر در طبقه فوقانی نهاده شده است. در تالار شماره دو که تالار بلور نامیده می گردد، قدیمی ترین شیشه ها و لوله های شیشه ای و سفال ها قرار داده شده است. طراح ویترین های موزه مهندسی اتریشی به نام هانس هولاین است. تزیینات بنا شامل منبت کاری چهارچوب درها و پله ها است و آجر کاری نما که در 50 نوع است.

گچ بری موزه شامل دو دوره است: دوران قوام، و سبک غربی در زمان سفارت مصر و آینه کاری های طبقه دوم، که مربوط به دوره قاجار است.

بدون تردید با نیم نگاهی در خواهید یافت که موزه آبگینه در واقع موزه تخصصی شیشه و سفال است. قدیمی ترین شیشه ها لوله های شیشه ای به نام سیلندر شیشه بوده که از معبد چغازنبیل کشف شده و مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد است.

شیشه ها و سفال های طبقه اول نیز مربوط به دوره های پیش از تاریخ است که قدیمی ترین سفال دست ساز از دوران اشکانی، هزاره های اول به دست آمده است. تالار صدف به علت شباهت شکل آن به صدف نیمه باز به این نام خوانده شده و شامل انواع سفال های قرن سوم و چهارم شهر نیشابور است.

تالار چهار (زرین) که به خاطر ظروف زرین فام که از دوران سلجوقی به جا مانده چنین نامی گرفته است، شامل ظروفی بوده که دورتادور با خط نسخ و نستعلیق تزیین شده است. هم چنین چهره های مغولی روی این ظروف خودنمایی می نمایند که با توجه به شهر محل پیدایش، نقوش آن ها فرق می نماید. تالار پنج (لاجورد) به خاطر لعاب های یک رنگ فیروزه به این نام خوانده شده و از قرن هفتم و هشتم (دوره ایلخانی) به جا مانده است.

با نزدیک شدن به دوران صفویه، اشیا مصرفی تر می گردد. تزیینات این بخش شامل گلاب پاش و صراحی است. هم چنین میزی که از دوران قاجار به جا مانده با لعاب هفت رنگ و مزین به نقش چهره های شخصیت های شاهنامه بوده که نام هر شخص بالای چهره نوشته شده است.

این موزه تخصصی، شامل بخش های اداری (زیرزمین)، دبیرخانه و ریاست (طبقه بالا) است. کتاب خانه نیز، واقع در ضلع شمال غربی، شامل 4000 جلد کتاب فارسی و انگلیسی در زمینه های باستان شناسی، تاریخ و هنر است.

در ضلع شمالی محوطه، بناهایی برای تکمیل مجموعه در دست احداث است که در طبقه اول کلاس های آموزشی و در طبقه دوم نمایشگاه موقت نهاده شده است.

این مجموعه تا 1330 محل سکونت و کار قوام السلطنه بود و بعد از آن مدت هفت سال در اختیار سفارت مصر نهاده شد. بعد از آن، به ترتیب سفارت افغانستان، بانک بازرگانی و در سال 1355 با همکاری مهندسان ایرانی و اتریشی تغییرات آن آغاز شد.

ساختمان موزه هشت ضلعی و در باغی به مساحت 7000 مترمربع نهاده شده است. طرح های بدیع و در و پنجره های نفیس که بسیار خوب نگه داری شده اند، یادآور معماری عصر سلجوقی است و می تواند الهام بخش معماران معاصر برای طرح های سبک کلاسیک باشد.

آدرس: خیابان جمهوری، خیابان سی تیر پلاک 55

منبع: گردشبان

به "موزه آبگینه و سفالینه؛ یادگار قاجاریه در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه آبگینه و سفالینه؛ یادگار قاجاریه در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید