تحقیقات دانشگاهی باید مسائل کاربردی جامعه را در نظر بگیرند

به گزارش وبلاگ محتوا، استاد دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات با اشاره به سودمندی کار های تحقیقاتی برای جامعه در جنبه ها مختلف گفت: موضوعات این تحقیقات باید جنبه کاربردی داشته باشند.

تحقیقات دانشگاهی باید مسائل کاربردی جامعه را در نظر بگیرند

به گزارش خبرنگار دانشگاه وبلاگ محتوا، نجلا حریری استاد دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات در برنامه رادیویی گفت وگوی علمی در خصوص اهمیت روش شناسی تحقیق در تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها و مقایسه رشته های علوم پایه، فنی و علوم انسانی با بیان اینکه ضرورت اجرای درست تحقیق در دوره تحصیلات تکمیلی بیشتر آسیب وارد می کند، گفت: هزینه زیادی برای انجام پژوهش های دانشجویی در دانشگاه ها می شود و انرژی نیروی انسانی صرف این کارهای تحقیقاتی می شود که خروجی آن ها خیلی وقت ها در جامعه اثرگذار نیست.

حریری تأکید کرد: باید تمهیداتی اتخاذ شود تا کارهای تحقیقاتی در جنبه های مختلف، برای جامعه سودمند باشد. موضوعات این تحقیقات باید واقعاً جنبه کاربردی داشته باشند و صرفاً تحقیق برای انجام پروژه دانشگاهی نباشد و مسائل کاربردی جامعه را مد نظر قرار دهد که این مهم مستلزم ارتباط بین دانشگاه و جامعه است تا این انرژی به هدر نرود.

استاد دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات اجرای تحقیق را روش مند دانست و بیان نمود: هدف تحقیق، کشف حقیقت است اما واقعیت این است که پدیده هایی که در حوزه های گوناگون علوم مورد مطالعه قرار می گیرند به لحاظ ماهوی با یکدیگر متفاوت هستند. به عنوان نمونه پدیده هایی که در علوم پایه مورد تحقیق قرار می گیرند، اصولاً از نظر ماهیت با علوم انسانی و اجتماعی متفاوت هستند.

وی با تأکید بر اینکه تفاوت های علوم ایجاب می کند در روش شناسی تحقیق، شاهد تفاوت باشیم، درباره تاریخچه روش شناسی علمی اظهار کرد: بشر از بدو پیدایش به دنبال کشف حقیقت بوده و از روش های مختلفی نیز برای کشف حقیقت استفاده می کرده اما روش شناسی علمی تحقیق بیشتر از زمان رنسانس مطرح شده است.

حریری درباره علوم انسانی و علوم اجتماعی اشاره کرد: هر چند به مدت قرن ها، روش های کمی در حوزه علوم انسانی و اجتماعی اجرا شده است و سودمندی نیز داشته است اما پژوهشگران در چند دهه گذشته به این فکر افتادند پدیده های علوم انسانی متفاوت و کیفی است زیرا اساساً رفتارهای انسانی چند وجهی و پیچیده است و به همین جهت روش شناسی متفاوتی را نسبت به علوم پایه در نظر گرفتند.

وی اضافه نمود: روش های کیفی اصولاً بسیار متفاوت از روش های تحقیق کمی هستند زیرا در روش های کیفی به این اصل توجه می شود که هر پدیده مورد مطالعه مجزا از محیط و بافتی که در آن وجود دارد نیست و به سادگی پدیده های علوم پایه نیز نیستند زیرا انسان و اجتماع به خودی خود پیچیده هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تحقیقات دانشگاهی باید مسائل کاربردی جامعه را در نظر بگیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحقیقات دانشگاهی باید مسائل کاربردی جامعه را در نظر بگیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید