انهدام کلیه ویروس ها با استفاده از نانوذرات امکان پذیر شد

به گزارش وبلاگ محتوا، پژوهشگران با استفاده از نانوذرات ساختار هایی ساختند که می تواند ویروس را منهدم کند.

انهدام کلیه ویروس ها با استفاده از نانوذرات امکان پذیر شد

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ محتوا، ویروس ها سالانه میلیون ها نفر را در سراسر دنیا می کشند. للا ووکوویچ، استادیار شیمی دانشگاه تگزاس در ال پاسو می گوید: علاوه بر ویروس کرونا، قاتلان اصلی، ویروس هایی نظیر عوامل ایجاد هپاتیت، HIV، HPV هستند.

محققان دائماً در کوشش هستند تا روش های درمانی نوی را پیدا نمایند که به جلوگیری از عفونت یا درمان برای هر ویروس ارائه دهند. ووکوویچ گفت: راهبرد دیگر یافتن درمان هایی است که طیف وسیعی دارند و هم زمان بر تعدادی از ویروس های مختلف تاثیر می گذارند.

بسیاری از عفونت های ویروسی با اتصال ویروس به مولکول های سولفات هپاران در سطح سلول میزبان آغاز می شوند. ووکوویچ با همکاری فرانچسکو استلاچی از موسسه فناوری فدرال سوئیس لوزان (EPFL) و پتر کرل در دانشگاه ایلینویز در شیکاگو، به آنالیز نانوذرات با هسته های جامد و لیگاند هایی که مولکول های سولفات هپاران را تقلید می نمایند، پرداختند و عملکرد میکروسکوپی آن ها را روی چندین ویروس آنالیز کردند.

آن ها دریافتند که نانوذرات با لیگاند های خاص می توانند به ویروس ها متصل شوند و آن ها را از بین ببرند. ووکوویچ در سمیناری که اخیراً در مرکز محاسبات پیشرفته تگزاس (TACC) برگزار گردید، گفت: می توان چنین مواد ویران نماینده ویروسی را تهیه کرد. سوال این است که می توان از مدل سازی محاسباتی برای طراحی مواد نو و بهتر و درک ساز و کاری که باعث نابودی ویروس می گردد، استفاده کرد؟

از آنجا که نانوذرات کوچک هستند، نمی توان آن ها را به وضوح در سطح اتمی و مقیاس زمانی میکروثانیه ای که واکنش ها در آن رخ می دهند، به تصویر کشید. بنابراین، ووکوویچ مدل هایی از ساختار اتمی ویروس و بعلاوه نانوذرات با لیگاند هایی با طول های مختلف ایجاد کرد.

وی با استفاده از ابر کامپیوتر TACC، چگونگی تعامل پروتئین ها و نانوذرات ویروسی با یکدیگر را شبیه سازی کرد. او دریافت که این ویروس به لیگاند های بلندتر متصل شده و تماس های متعددی برقرار می نماید.

نانوذرات در محل اتصال دو پروتئین مانند یک گوه عمل نموده، فاصله بین پروتئین های ویروسی را افزایش داده، تماس ها را از بین می برند و ویروس را مکوششی می نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "انهدام کلیه ویروس ها با استفاده از نانوذرات امکان پذیر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انهدام کلیه ویروس ها با استفاده از نانوذرات امکان پذیر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید