آیا گونه جدید آنفلوانزای خوکی خطر همه گیری جهانی دارد؟

به گزارش وبلاگ محتوا، پژوهشگران در میانه شیوع کرونا نوع جدیدی از ویروس آنفلوانزای خوکی را کشف کرده اند که می تواند انسان ها را هم آلوده کند و بالقوه عامل پاندمی یا همه گیری جهانی بعدی باشد.

آیا گونه جدید آنفلوانزای خوکی خطر همه گیری جهانی دارد؟

به گزارش وبلاگ محتوا این ویروس با نام G4 از تبار ویروس آنفلوانزای خوکی یا H1N1 است که در سال 2009 باعث پاندمی شد.البته ژن های دو گونه ویروس دیگر آنفلوانزا هم در این ویروس مشاهده شده اند.

این پژوهشگران در آزمایشگاه نشان داده اند که این ویروس توانایی آلوده کردن سلول های کشت داده شده پوششی مجاری هوایی انسان را دارد.

بررسی ها همچنین نشان داده اند که این ویروس می تواند موش خرماها را آلوده کند و از حیوانی به حیوان دیگر هم منتقل شود. موش خرما اغلب به عنوان مدل حیوانی آنفلوانزای انسانی به کار می رود و علائم مشابه بیماری انسانی بروز می دهد.

آزمایش های خون کارکنان کشتارگاه ها در چین هم نشان داده اند که بیش از 10 درصد از آن ها آنتی بادی ضد این ویروس را دارند. بررسی ها دیگر در میان مردم عادی در چین هم نشانگر قرار دریافت 4.4 درصد مردم عادی در معرض این ویروس بوده است.

بنابراین ویروس G4 قبلاً توانایی انتقال از حیوان به انسان را پیدا کرده است، اما هنوز شاهدی در دست نیست که این ویروس بتواند از انسانی به انسان دیگر سرایت کند.

بیماری های جدید مشترک میان حیوان و انسان (زونوزها) همیشه انسان ها را در معرض خطر قرار می دهند و به عنوان منبعی برای ظهور ویروس های ایجادکننده پاندمی عمل می کنند.

دانشمندان چینی که ویروس G4 را کشف کرده اند، می گویند این ویروس شاخص های اساسی برای یک ویروس عامل پاندمی را دارد، اما به گفته آن ها این ویروس فعلاً خطری فوری برای سلامت جهانی نیست.

یک نکته دیگر این است که واکسن های موجود آنفلوانزا نمی تواند باعث محافظت جمعیت انسانی در برابر ویروس G4 شوند.

کارشناسان می گویند حتی در میانه بحران جهانی شیوع کرونا لازم است باید مراقب سایر بیماری های عفونی هم بود، چراکه هیچ کس نمی خواهد پاندمی دیگری به پاندمی قبلی اضافه شود.

منبع: همشهری آنلاین

به "آیا گونه جدید آنفلوانزای خوکی خطر همه گیری جهانی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا گونه جدید آنفلوانزای خوکی خطر همه گیری جهانی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید