پایان انحصار با هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی

به گزارش وبلاگ محتوا، طرح هر ایرانی؛ یک تلویزیون اینترنتی که یکی از طرح های راه اندازی شده از سوی سازمان فناوری اطلاعات است 8 خردادماه از سوی رئیس جمهوری افتتاح شد. اما این طرح چگونه طرحی است؟ چقدر می تواند به توسعه اینترنت خانگی و تولید محتوای حوزه فیلم و ویدئو کمک کند؟ چه مزایایی برای کاربران دارد و مهمتر اینکه آیا به انحصار صداوسیما سرانجام خواهد داد؟ این سؤال ها را رئیس سازمان فناوری اطلاعات و کارشناسان حوزه فاوا پاسخ دادند.

پایان انحصار با هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی

یک طرح کارآمد

این طرح، طرحی خوب و کارآمد برای توسعه فرهنگ استفاده از تلویزیون های اینترنتی و اینترنت خانگی است. محمدعلی یوسفی زاده مدیرعامل شرکت ارتباطات ثابت (FCP) آسیاتک با بیان مطلب فوق به ایران گفت: در پلتفرمی که از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

ictgifts.ir راه اندازی شده است تمام تلویزیون های اینترنتی در این پلتفرم قرار دارند و مشترکان می توانند با مراجعه به آن از طریق اینترنت خانگی محتواهای مورد نظر خود را تماشا کنند.

یوسفی زاده با اشاره به اینکه ما جزو اپراتورهایی هستیم که در دو بخش ماجرا یعنی هم به عنوان ارائه دهنده سرویس VOD (تلویزیون اینترنتی تماشاخانه) و ارائه دهنده اینترنت خانگی فعال هستیم، اضافه نمود: پیش از این مردم برای دریافت برنامه های تلویزیون اینترنتی از اینترنت تلفن همراه استفاده می کردند ولی با این طرح مردم به استفاده از اینترنت خانگی ترغیب می شوند و البته متوجه خواهند شد که اینترنت خانگی نیز از کیفیت لازم برای تماشای فیلم و ویدئو برخوردار است.

وی در ادامه گفت: در همین چند روز که از اجرای طرح می گذرد هم تعداد کاربران تلویزیون اینترنتی و هم مصرف اینترنت خانگی افزایش یافته است. از آنجایی که فرهنگ استفاده از پرداخت حق اشتراک برای دریافت محتوای فیلم و ویدئو به صورت میلیونی وجود دارد انتظار می رود با این طرح فرهنگ سازی بیشتر شده و استفاده از تلویزیون های اینترنتی نیز افزایش یابد.

این فعال حوزه اینترنت خانگی درباره اینکه آیا این طرح به انحصار صداوسیما پایان خواهد داد یا خیر، گفت: برنامه های شبکه های تلویزیونی و تلویزیون های اینترنتی دو مقوله جدا از هم هستند. نسل جدیدی از صداوسیما با تلویزیون های اینترنتی شکل گرفته است و یک سیستم تعاملی است. مصرف کننده بر اساس زمان و نوع محتوای دلخواهش از تلویزیون های اینترنتی استفاده می کند و آورده های متفاوتی نسبت به شبکه های تلویزیونی سنتی دارد. از آنجایی که هر دو متفاوت هستند، نمی توان گفت که این طرح جایگزین صداوسیما خواهد شد، چرا که هر دو مکمل همدیگر هستند. وی اضافه نمود: صداوسیما نیز تلویزیون های اینترنتی را پذیرفته است در غیر این صورت مجوز فعالیت از طریق صوت و تصویر فراگیر را به شرکت های فعال در این زمینه ارائه نمی داد.

شکسته شدن انحصار

مجید حصارکی کارشناس فناوری اطلاعات اعتقاد دارد که وزارت ارتباطات در بهترین زمان ممکن، اقدام به راه اندازی تلویزیون اینترنتی کرده، چرا که تمام بسترها (مانند وجود اینترنت پرسرعت در شهرها و حتی روستاها و پرداخت حق اشتراک) از سوی کاربران آماده است.

حصارکی به ایران گفت: رسانه های ویدئویی با سرعت عجیبی در حال رشد هستند و تماشای محتواها در هر بار نمایش یک فیلم و ویدئو به میلیون ها دقیقه می رسد. شرکت های بزرگ اشتراک ویدئویی مانند آپارات یا تلویزیون های اینترنتی مانند تلوبیون، آیو یا VOD هایی مانند نماوا و فیلم نت، تماشاخانه و... شکل گرفته اند و ما راستا فوق العاده ای را در این حوزه در پیش رو داریم و ورود به این صحنه شکستی در بر ندارد.

این کارشناس فناوری اطلاعات معتقد است این طرح موجب می شود تا انحصار در صداوسیما شکسته شود و شکسته شدن انحصار باعث رشد، افزایش درآمدزایی و کیفیت محصولات فیلم و ویدئو و بالا رفتن رقابت می شود چرا که وقتی رقابت در اکوسیستم شکل بگیرد آنهایی که قوی هستند می مانند و رشد می کنند و آنهایی هم که ضعیف هستند یا از رده خارج شده یا ادغام می شوند و این در کل به نفع مخاطب است که می تواند از بین محتواهای زیاد حق انتخاب داشته باشد. وی اضافه نمود: از سوی دیگر تمام اجزای اکوسیستم از تولیدکننده محتوا تا ارائه کننده پلتفرم و حتی مخاطبان می توانند از این طرح سود ببرند. حتی این طرح برای خود سازمان صداوسیما نیز مفید است چون رسانه های اینترنتی موجب می شود که کیفیت برنامه های این سازمان نیز افزایش یابد و محتوایی که عرضه می کند کیفیت خوبی داشته باشد. حصارکی اعتقاد دارد باید مسئولان مربوطه دقت کنند که در بین تلویزیون های اینترنتی نیز انحصار به وجود نیاید و به چند تا تلویزیون اینترنتی منحصر نشود باید فضایی ایجاد شود که همه در این فضا رشد کنند و آنهایی که محتوای خوبی ارائه می دهند، ماندگار شوند.

افزایش تولید و توزیع محتوا

خسرو سلجوقی کارشناس فناوری اطلاعات نیز معتقد است شعار هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی شعاری است که می تواند با اجرایی شدن، در کاربردی شدن فضای مجازی و همچنین افزایش سواد رسانه ای جامعه و تولید و توزیع محتوا در این فضا یاری کند.

سلجوقی به ایران گفت: برخلاف دنیا استفاده از فیلم و ویدئو هنوز مانند متن و نوشته جایگاه خود را در فضای مجازی کشور ما پیدا نکرده ولی شیوع بیماری کرونا این فرصت را فراهم کرد تا تولیدکنندگان محتوا به سمت فیلم و ویدئو بیشتر رغبت نشان دهند و از این طریق به مهارت آموزی، بهبود بهداشت و سلامت، پرکردن اوقات فراغت و ارتباطات سازنده یاری کنند.

وی درباره اینکه این طرح آیا به انحصار صداوسیما پایان می دهد یا خیر، گفت: به نظر می رسد رسانه ملی نیز این موضوع را پذیرفته است و باید از این ابزار استفاده کند. به همین دلیل صداوسیما دسترسی به آرشیو برنامه های منتشره خود را امکانپذیر کرده است از این رو فکر می کنم آهسته آهسته از انحصاری بودن صدا وسیما کاسته شده و بر فضای رقابتی برای بهبود فعالیت ها و کیفیت محتواهای تولیدی و جذب و نگه داشتن مخاطبان خود اضافه نموده شود.

محسن مروجی فعال حوزه تولید محتوای کودک نیز اعتقاد دارد هر چند طرح هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی با نیت سیاسی راه اندازی شده، طرح خوبی است اما به شرطی که بدرستی پیاده سازی شده و راستا رشد خود را منطقی طی کند. مروجی به ایران گفت: این طرح دارای پتانسیل بالایی در بخش تولید محتوا، درآمدزایی شخصی، خود اشتغالی و... است و می تواند نوآوری و خلاقیت را در حوزه محتوای فیلم و ویدئو توسعه دهد. از سوی دیگر این طرح نه تنها منافع عمومی زیادی در بر خواهد داشت، بلکه برای رسانه ملی هم می تواند منافع خوبی در برداشته باشد ولی امیدوارم اصل موضوع به دلیل بحث های سیاسی از بین نرود. عباس منصورنژاد پژوهشگر و مدرس رسانه های مجازی نیز معتقد است که راه اندازی تلویزیون اینترنتی اقدام مطلوبی است که می تواند تحولات گسترده ای را دراکوسیستم رسانه ها و فناوری اطلاعات ایجاد کند. منصورنژاد به ایران گفت: یکی از راه های تقویت شبکه ملی اطلاعات و ترغیب کاربران به استفاده بیشتر از این شبکه، تقویت بسترهایی همانند تلویزیون اینترنتی است.

وی با اشاره به اینکه محتوا یکی از دغدغه های مهم در شبکه ملی اطلاعات است، اضافه نمود: وقتی زیرساخت فعلی شبکه ملی اطلاعات با ظرفیتی بیش از 14 برابر میزان مصرف فعلی شهفرایندان تهیه شده پس این خلأ تنها می تواند با تولید محتوا مرتفع شود و محتوای ویدئویی نیز از جذاب ترین و کاربردی ترین محتوا هاست.

این کارشناس رسانه های مجازی اعتقاد دارد همه فعالان اکوسیستم فناوری اطلاعات بر اهمیت محتوا اذعان دارند ولی باید برای تولید محتوای فاخر و کاربرپسند اقدام های جدی صورت بگیرد و تلویزیون های اینترنتی می توانند یاری شایانی به این موضوع کنند.

منصورنژاد در ادامه گفت: با گسترش شبکه های اجتماعی، سلایق مردم در استفاده از مطالب متنوع تر و کیفی تر شده بنابراین باید جوابگوی نیاز محتوایی مخاطبان باشیم، در غیر این صورت امکان دارد مخاطب به سمت محتوای نامطلوب کشیده شود، بنابراین تلویزیون اینترنتی می تواند با یاری بخش خصوصی به صورت گسترده محتوای متنوع تولید کند و نیاز متنوع مخاطبان را پاسخ دهد.

 حق انتخاب محتوا به دست کاربران

به جز بحث فرهنگی که یکی از نیازهای مردم است، ما با کمبود محتوا در شبکه ملی اطلاعات روبه رو هستیم و از سوی دیگر باید مردم را به استفاده از اینترنت ثابت و شناخت تلویزیون های اینترنتی تشویق کنیم.

امیر ناظمی رئیس سازمان فناوری اطلاعات با بیان مطلب فوق به ایران گفت: طرح هر ایرانی؛ یک تلویزیون اینترنتی تجربه شیرین حق انتخاب محتوا برای شهفرایندان ایرانی خواهد بود و می تواند ما را در اهدافی که دنبال می کنیم، یاری دهد.

ناظمی به اهداف جانبی این طرح اشاره کرد و گفت: اول اینکه مردم با پلتفرم های VOD (تلویزیون های اینترنتی) آشنایی کافی ندارند بنابراین، این طرح یاری می کند که این پلتفرم های تلویزیون اینترنتی شناخته شود. هرچند پیش از این نیز با کاهش قیمت ترافیک به نیم بها، سعی کردیم تا این پلتفرم ها برای مردم بیشتر شناخته شوند که این اقدام هم باعث شد تا کاربران آن به 1.8 میلیون کاربر افزایش یابد. هرچند حدود 3میلیون بیننده نیز بدون پرداخت حق عضویت، از محتواهای رایگان استفاده می کنند. وی اضافه نمود: ماهیانه نیز حدود 7 میلیارد دقیقه از سوی مردم از این محصولات فرهنگی استفاده می شود که با تداوم فرایند فروش حق اشتراک تلویزیون های اینترنتی اندازه این بازار به حدود 648 میلیارد تومان رسیده است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات دلیل دیگر راه اندازی این طرح را یاری به افزایش مصرف اینترنت خانگی مطرح نمود و گفت: مردم ترجیح می دادند حتی در خانه از اینترنت تلفن همراه استفاده کنند از آنجایی که ما باندهای فرکانسی 700 و 800 مگاهرتز را در اختیار نداریم و زودتر از دنیا در این زمینه به اشباع رسیده ایم. بنابراین باید مردم را به استفاده از اینترنت خانگی تشویق کنیم و با این طرح، مردم می توانند از اینترنت خانگی برای دیدن محتوایی مانند ویدئو و فیلم استفاده کنند و همین امر نیز موجب می شود که زیرساخت های ارتباطات ثابت نیز توسعه یابد. وی اضافه نمود: از آنجایی که 70 درصد ترافیک اینترنت در دنیا به پخش فیلم و ویدئو، موسیقی و صوت تعلق دارد اما این عدد در ایران حدود 20 درصد است و این درحالی است که ظرفیت فعلی شبکه ملی اطلاعات حدود 14 برابر میزان مصرفی مردم است و این طرح به افزایش محتوا بر بستر شبکه ملی اطلاعات یاری می کند.

ناظمی با اشاره به عضویت رایگان یک ماهه بابت استفاده از تلویزیون های اینترنتی گفت: از روز افتتاح عضویت یک ماهه مردم به صورت رایگان (حق عضویت و ترافیک) در تلویزیون های اینترنتی در سایتctgifts.ir فراهم شده و کاربران اینترنت ثابت خانگی به مدت یک ماه می توانند به انتخاب خودشان عضو سه تلویزیون اینترنتی شوند و از محتوای آن استفاده کنند. با اجرای این طرح، پیش بینی می کنیم بازار تلویزیون های اینترنتی به دو برابر فعلی افزایش پیدا کند.البته آمارها نشان می دهد در مدت یک هفته نزدیک به 100 هزار کاربر این پلتفرم ها افزایش یافته است. وی در پاسخ به این سؤال که آیا این طرح با سازمان صوت و تصویر فراگیر صداوسیما موازی کاری محسوب نمی شود، گفت: این طرح با برنامه صوت و تصویر فراگیر صدا وسیما هیچ منافاتی ندارد، چرا که شرکت هایی که از این سازمان مجوز داشتند را مبنا قرار دادیم. این طرح، طرحی تشویقی است تا ضریب نفوذ و استفاده از تلویزیون های اینترنتی و پلتفرم های ویدئویی افزایش پیدا کند.

منبع: ایران آنلاین

به "پایان انحصار با هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایان انحصار با هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید