هند و تلاش برای تغییر رویکرد نسبت به طالبان

به گزارش وبلاگ محتوا، هند از زمان آغاز فرایند صلح افغانستان در دو سال پیش، در حاشیه بوده است اما احتمال تغییر رویکرد این کشور نسبت به طالبان وجود دارد.

هند و تلاش برای تغییر رویکرد نسبت به طالبان

به گزارش دفتر منطقه ای وبلاگ محتوا، هند یکی از قدیمی ترین و مهمترین طرفداران حکومت دموکراتیک در افغانستان بوده است و همواره از مواضع دولت کابل در تمامی فرایندها بویژه فرایند صلح این کشور حمایت کرده است.

نقش هند از آغاز مذاکرات صلح افغانستان در دو سال پیش همواره در حاشیه بوده است اما ممکن است که این نقش تغییر کند.

حضور جی شنکر وزیر امور خارجه هند در مراسم گشایش مذاکرات بین الافغانی در دوحه، ممکن است که به تغییر تدریجی رویکرد این کشور منجر شود. وی در این مراسم بر حمایت طولانی مدت هند از فرایند صلح به رهبری، مالکیت و تحت کنترل تاکید کرد.

به گزارش فارن پالیسی، هند که یکی از متحدان مهم افغانستان است، از سال سال 2001 میلیونها دلار برای توسعه زیرساخت ها و کمک های بشرمحبت آمیز به افغانستان کمک کرده است و قابل اطمینان ترین شریک این کشور در منطقه محسوب می شود.

با این حال، بعید به نظر می رسد که طالبان به عنوان یک شریک قوی هند ظاهر شود، اما این گروه اعلام کرده است که با فعالیت این کشور مخالف نیست.

تغییر پویایی بین هند و طالبان در حالی است که آمریکا در حال آمادگی برای خروج از افغانستان است و عدم حضور آمریکا نیز به آرمانهای طالبان برای برتری سیاسی جسارت می بخشد.

از آنجایی که انتظار می رود طالبان به زودی بخش مهی از قدرت در افغانستان باشند، هند باید مراقب روابط خود با این گروه باشد و برقراری تماس دیپلماتیک با طالبان برای حفاظت از منافع اقتصادی موجود و آینده دهلی نو بسیار حیاتی است.

گزارش می افزاید که رابطه محبت آمیز با طالبان نفوذ هند در آینده افغانستان را فراهم می کند و از آن برای جبران تلاش های پاکستان در جهت خرابکاری درمقابل هند در این کشور استفاده خواهد کرد.

حکمت الله اعظمی معاون مرکز مطالعات صلح و جنگ در کابل پیش از این گفته بود که دهلی نو با توجه به منافعی که در افغانستان دارد و سرمایه گذاری هایی که در این کشور انجام داده، بدون شک مجبور به آغاز گفت وگو با طالبان خواهد شد، اما باید دید که آیا این گروه نیز آماده گفت وگو با هند است یا خیر.

اعظمی تاکید کرد: حتی در بهترین سناریوها نیز بعید است که آغوش طالبان برای همکاری با هند باز باشد. به هر حال هند راه طولانی در پیش دارد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "هند و تلاش برای تغییر رویکرد نسبت به طالبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هند و تلاش برای تغییر رویکرد نسبت به طالبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید