مدیر انتشارات و کتابفروشی محمدی شیراز چشم از دنیا فروبست

به گزارش وبلاگ محتوا، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در فارس، کتابفروشی محمدی شیراز در سال 1270 یعنی 129 سال پیش توسط محمدهادی محمدی معروف به شیرازی آغاز به کار کرد. این کتابفروشی چهار نسل است که به کار خود ادامه می دهد و زنده یاد محمدی از نسل سوم متولیان کتابفروشی محمدی به شمار میرفت.

مدیر انتشارات و کتابفروشی محمدی شیراز چشم از دنیا فروبست

پدر پدربزرگ مدیر کنونی کتابفروشی محمدی در زمان قاجاریه چاپخانه سنگی را از بمبئی هندوستان وارد شیراز کرد که در آن روزگار کاری بسیار سخت و طاقت فرسا بود و کار چاپ و نشر و کتابفروشی از آن روزگار شروع شد.

بهنام محمدی با بیان اینکه پدرش بر اثر بیماری تنفسی و کهولت سن درگذشته است، به خبرنگار ایبنا، گفت: محمد محمدی از 10 سالگی کار چاپ و نشر را در شیراز شروع کرد و کتابفروشی را ادامه داد.

وی درخصوص مراسم یادمان این پیشکسوت فرهنگی شیراز، گفت: با توجه به شرایطی که وجود دارد، مراسمی برگزار نخواهد شد و هزینه های بزرگداشت آن مرحوم صرف امور خیریه می گردد.

محمدی اعلام نمود: پیکر مرحوم محمد محمدی روز سه شنبه 23 اردیبهشت ماه در گورستان شاه داعی الله شیراز به خاک سپرده خواهد شد.

همچنینمدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس طی پیامی درگذشت محمد محمدی، ناشر و کتابفروش پیشکسوت شیرازی و نام آشنای دیار فارس که مدیریت کتابفروشی محمدی شیراز را برعهده داشت، به جامعه فرهنگی و به ویژه خانواده ایشان تسلیت گفت.

صابر سهرابی گفت: هرگاه همت مدیریت کتابفروشی محمدی شیراز که بیش از 80 سال را در حوزه ترویج کتاب و کتابخوانی می شنویم، بر این باوریم که کوشش و علاقه ایشان دارای تأثیرات قابل توجهی در حوزه فرهنگ کتاب داشته و شناسنامه آشکاری از شهر و دیارش در مقوله نشر و فروش کتاب با خود همراه دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با ابراز اندوه از فقدان این کتابفروش نام آشنا که در خانواده ای اصیل و سرشناس از اهالی شیراز چشم به دنیا گگردده و از نسل سوم خاندان محمدی در کار چاپ و نشر و کتابفروشی بوده است، گفت: فعالیت های فرهنگی او مایه بسی مباهات و افتخار است، چرا که عمر پربار خود را در راه خدمت به فرهنگ و گسترش و اهمیت به کتاب و کتابخوانی این سرزمین صرف کرد و گام های مؤثری برداشت.

سهرابی در خاتمه یادآوری کرد: جای خالی این ناشر و کتابفروش فرزانه که هم اکنون کتابفروشی او با راهنمایی فرزندش بهنام محمدی به کار خود ادامه میدهد و برگزیده کشوری نیز بوده است، برای همواره در شیراز و فارس احساس می گردد و این ضایعه اسفناک را به بازماندگان، جامعه ناشران و کتابفروشان تسلیت عرض می دارم و از خدای متعال امیدوارم روحش را قرین آمرزش و آرامش ابدی نماید.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "مدیر انتشارات و کتابفروشی محمدی شیراز چشم از دنیا فروبست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیر انتشارات و کتابفروشی محمدی شیراز چشم از دنیا فروبست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید