فهم درست و دقیقی از منطقه ها آزاد وجود ندارد، زمین فروشی منطقه ها آزاد و ویژه مالی برای امرار معاش!

به گزارش وبلاگ محتوا، خبرگزاری خبرنگاران- دبیر شورای عالی منطقه ها آزاد تجاری-صنعتی و ویژه مالی گفت: فهم درست و دقیقی از این منطقه ها وجود ندارد و باید فهم دقیقی از آن ها میان تمام مدیران و مسئولان کشور در هر عرصه ای چه دولت، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت و ... شکل بگیرد.

فهم درست و دقیقی از منطقه ها آزاد وجود ندارد، زمین فروشی منطقه ها آزاد و ویژه مالی برای امرار معاش!

به گزارش خبرگزاری وبلاگ محتوا، سعید محمد ضمن تشریح مسائل موجود در منطقه ها آزاد و حضور سوداگران زمین، به سوالی در مورد بزرگترین مانع در راستا دستیابی این منطقه ها به هدف اصلی خود پاسخ داد.

وی با اشاره به دور شدن منطقه ها آزاد در کشور از هدف اصلی خود گفت: اگر بخواهیم منطقه ها آزاد و ویژه اقتصادی به هویت اصلی خود که برای آن طراحی شده اند یعنی سرمایه گذاری، فراوری، صادرات و یاری به اقتصاد کشور دست پیدا نمایند، باید امنیت اقتصادی برای فعالان و سرمایه گذاران اقتصادی فراهم گردد و متاسفانه این موضوع امروز وجود ندارد.

اقای محمد با بیان اینکه مسائل ساختاری در منطقه ها آزاد و ویژه اقتصادی وجود دارد، اضافه نمود: مدیران سرزمین اصلی نباید در امور منطقه ها ورود نمایند، منطقه ها آزاد و ویژه اقتصادی باید استقلال رای داشته باشند و در مورد مسایل در داخل خود منطقه ها تصمیم گیری و امور اجرایی را انجام دهند. دستگاه های اجرایی نمی توانند به طور مستقیم قوانینی را از سوی خود برای منطقه ها آزاد ابلاغ نموده و یا سایر نهاد های قانونگذار قوانین خلق الساعه ای را برای این منطقه ها ایجاد نمایند، موضوعی که امروز شاهد آن هستیم.

وی تاکید نمود: تنها یک قانونگذاری در بحث اقتصادیات و ابلاغ اقتصادیات بر ارزش اضافه نموده تمام فعالان اقتصادی در منطقه ها آزاد را دچاراضطراب نموده است، بنابراین ما چگونه باید دوباره برای این افراد اعتمادسازی نموده و آن ها را به منطقه ها آزاد و ویژه اقتصادی باز گردانیم.

دبیر شورای عالی منطقه ها آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی ضمن تاکید براینکه احتیاجمند یک ساختار قوی برای منطقه ها آزاد و ویژه اقتصادی هستیم، توضیح داد: ما در حال پیگیری این موضوع هستیم، باید ساختار این منطقه ها اصلاح گردد و دبیرخانه اختیارات لازم را داشته باشد. موضوع دیگر آنکه دولت منابع اقتصادی مورد احتیاج برای توسعه زیرساخت ها را در بودجه سالانه لحاظ کند و از مجلس هم می خواهیم در مورد این بحث به ما یاری کند.

وی ادامه داد: برای توسعه زیرساخت های منطقه ها آزاد بویژه زیرساخت های 7 منطقه آزاد نو ابلاغ شده، احتیاجمند منابع اقتصادی هستیم و در صورت عدم تامین و تخصیص منابع اقتصادی مورد احتیاج این منطقه ها نو هم همچون دیگر منطقه ها آزاد تبدیل به مکانی برای زمین فروشی خواهند شد و آن ها اکنون با زمین فروشی خود را اداره می نمایند و این موضوع موجب شده تا در بعضی منطقه ها زمین نایاب گردد، متاسفانه خریداران زمین هم نه برای فراوری و اشتغال بلکه برای سوداگری آمده اند.

اقای محمد با بیان اینکه تمام این مسایل موجب شده تا منطقه ها آزاد و ویژه اقتصادی از هدف اصلی خود دور بمانند، گفت: این نوید را می دهم که محکم و قاطع مسایل را احصاء و حل کنم. خوشبختانه با وفاق ایجاد شده میان دولت و مجلس و حتی مراجع بالاتر از جمله مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان بزودی این مسایل و مسائل حل خواهد شد و منطقه ها آزاد و ویژه اقتصادی به هدف و ماهیت اصلی خود باز خواهند گشت.

دبیر شورای عالی منطقه ها آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه بزرگترین مانع برای دستیابی منطقه ها آزاد به هدف اصلی و مشخص شده خود را چه می دانید، تاکید نمود: بزرگترین مانع از دید من این است که فهم درست و دقیقی از این منطقه ها وجود ندارد و باید این فهم دقیق از منطقه ها آزاد و ویژه اقتصادی میان تمام مدیران و مسئولان کشور در هر عرصه ای چه دولت، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام و ... شکل بگیرد.

وی اظهار کرد: بعضا شاهدیم که اتفاقات و تصمیماتی در این میان اتخاذ می گردد که با روح منطقه ها آزاد مغایر است و این موضوع احتیاجمند یک فرهنگ سازی در میان مدیران است که در حال پیگیری این امر هم هستیم.

منبع: خبرگزاری آریا

به "فهم درست و دقیقی از منطقه ها آزاد وجود ندارد، زمین فروشی منطقه ها آزاد و ویژه مالی برای امرار معاش!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فهم درست و دقیقی از منطقه ها آزاد وجود ندارد، زمین فروشی منطقه ها آزاد و ویژه مالی برای امرار معاش!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید