ششمین وبینار داوری اتحادیه جهانی کشتی برگزار گشت

به گزارش وبلاگ محتوا و به نقل از فدراسیون کشتی، ناصر فروتن رئیس کمیسیون داوران فدراسیون کشتی موارد مطرح شده در این وبینار را به شرح زیر اظهار داشت:

ششمین وبینار داوری اتحادیه جهانی کشتی برگزار گشت

1.نقش تیم داوری در فرایند پاسیویتی

2.اشتباهات کشتی گیران در فرایند پاسیویتی

3.نحوه پاسیو در کشتی آزاد

4.آنالیز و ارزیابی تعدادی از تصمیمات در هنگام اکتیویتی تایم(زمان فعال کشتی)

تیم داوری در انجام فرآیند پاسیویتی با توجه به فعال و دینامیک بودن کشتی آزاد باید کشتی گیر فعال را تشویق کرده، انجام آن بصورت قاطع، محکم، با تایم بندی دقیق صورت بگیرد.

انجام صحیح و درست فرآیند پاسیویتی می تواند نشان دهنده قدرت تیم داوری، ارتباط تیم داوری باهم، ارتباط تیم داوری با کشتی گیران و دانش تیم داوری در تشخیص کشتی گیر فعال و پاسیو باشد.

در کشتی فرنگی با توجه به معیارهای معین شده، تشخیص کشتی گیر فعال و پاسیو راحت تر می باشد. اما در کشتی آزاد این معیارها مانند کشتی فرنگی راحت نیست و این تشخیص در کشتی آزاد سخت تر است.

اشتباه رایج در مورد پاسیویتی در کشتی آزاد

دریافت مچ در کشتی آزاد نشان دهنده پاسیو بودن کشتی گیر نیست زیرا بسیاری از فنون کشتی با دریافت مچ شروع خواهد شد مگر اینکه کشتی گیری که مچ حریف را میگیرد بدون بسط آن کشتی را نگه داشته و هیچ تصمیمی برای رسیدن به فن نکند.

گذاشتن دست در کنار گردن به حالت سر شاخ شدن نیز می تواند سرشروعی برای رسیدن به فن باشد.

از علایم بسیار واضح برای تشخیص پاسیو در کشتی آزاد حرکت کشتی گیر به سمت منطقه نارنجی تشک (زون) و عدم تمایل به تماس با حریف،گذاشتن سر روی سینه و بلوک کردن حریف می باشد.

نحوه انجام پاسیویتی در کشتی آزاد

اولین بار؛

استفاده از کلمات رایج داوری برای تحریک کشتی گیران، تقاضای پاسیویتی که به تایید رئیس تشک برسد. قطع کشتی و نشان دادن اولین تذکر کم کاری با چرخش یک دست با دست هم رنگ کشتی گیر پاسیو،که هم کشتی گیر، مربی او و تماشاگران هم کاملا متوجه اولین تذکر پاسیو بشوند.

دومین بار؛

تقاضای پاسیویتی، تایید رئیس تشک و قطع کشتی (در هنگام قطع کشتی داور باید حتما اول به کشتی گیران نگاه کند که فنی شروع نشود و در حالت نرمال کشتی را قطع کند) و نشان دادن زمان فعال کشتی با چرخاندن دو دست روبروی کشتی گیر پاسیو.

اگر در زمان فعال سی ثانیه هر کدام از کشتی گیران امتیازی کسب کند دیگر زمان فعال به سرانجام رسیده و دیگر جریمه کشتی گیر پاسیو ملغی می شود.

اگر در زمان سی ثانیه فعال کشتی گیران امتیازی کسب نکنند پس از سرانجام وقت، داور بدون قطع کشتی یک امتیاز به نفع کشتی گیر فعال اعلام خواهد کرد.

اگر در سرانجامی زمان سی ثانیه فنی شروع شود و تا سرانجامی زمان آن فن تکمیل نشود (به عنوان مثال کشتی گیری فن دو خم را شروع کرده و هردو کشتی روی هوا هستند و هنوز فن کاملا تکمیل نشده است)، ابتدا کشتی گیر پاسیو جریمه و سپس امتیاز فن مورد نظر اعلام می شود.

حداکثر زمانی که می توان برای دادن پاسیو برای اجرای زمان فعال صبر کرد 2:30 می باشد. به عنوان مثال اگر کشتی گیران قبل از رسیدن به سرانجام زمان 2 دقیقه فنی را شروع کنند حداکثر داور می تواند تا سرانجام 2:30 برای رسیدن به امتیاز صبر کند.

پاسیو سوم و بعد از آن مستقیما زمان فعال شروع خواهد شد.

اگر کمتر از سی ثانیه از زمان کشتی باقی مانده باشد نمیتوان پاسیویتی را اجرا کرد (داور باید کشتی منفی و فراراز فن و تشک را ارزیابی کند).

اگر تا سرانجام 2 دقیقه کشتی صفر-صفر باشد رئیس تشک کشتی را قطع می کند (توجه کند که فنی شروع نشود) و تیم داوری کشتی گیر پاسیو را شناسایی و زمان فعال اجباری را اجرا می کنند.

باید بصورت واضح به کشتی گیر پاسیو اعلام شود چون ممکن است قبل از آن تذکر پاسیویتی را نگرفته باشد.

قبل از شروع زمان پاسیویتی حتما اسکوربود چک شود (موارد بسیاری در کشتی های حساس پیش آمده که پس از سوت داور متوجه شده اند که اسکوربود ایراد دارد و باعث بروز مشکلاتی برای تیم داوری شده است).

داور باید پاسیویتی را بصورت واضح و معین با دست همرنگ کشتی گیر پاسیو، طوری که حتی تماشاگران هم متوجه بشوند بصورت قاطع و واضح اعلام کند.

گشتی گیری که با اختلاف امتیاز بالا به عنوان مثال 7 بر صفر از حریف خود جلو میباشد دیگر حریف او پاسیو نیست بلکه حریف او ضعیف است و نمیتوان حریف را پاسیو فرض کرد.

مسئولیت تمام هماهنگی های پاسیویتی بر عهده رئیس تشک است.

برای دادن پاسیو نباید فقط زمان اندکی از کشتی ارزیابی بشود بلکه باید کل زمان کشتی را در ارزیابی مدنظر قرار داد.

قاضی می تواند قبل از داور تقاضای پاسیویتی کند.

رئیس تشک نمی تواند به تنهایی اعلام پاسیویتی کند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ششمین وبینار داوری اتحادیه جهانی کشتی برگزار گشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ششمین وبینار داوری اتحادیه جهانی کشتی برگزار گشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید