تعداد کتابخانه های قزوین یک دوم احتیاج استان است، سومین استان کتابخوان کشور کتابخانه ندارد

به گزارش وبلاگ محتوا، فاطمه محمدبیگی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران در قزوین، اعلام کرد: براساس استانداردهای موجود به ازای هر 10 هزار نفر جمعیت باید یک باب کتابخانه وجود داشته باشد که در این تناسب استان قزوین با جمعیتی یک میلیون و 200 هزار نفری نیازمند 120 باب کتابخانه است.

تعداد کتابخانه های قزوین یک دوم احتیاج استان است، سومین استان کتابخوان کشور کتابخانه ندارد

وی گفت: در حال حاضر تنها 58 باب کتابخانه عمومی در استان قزوین وجود دارد که از این تعداد 37 باب کتابخانه نهادی، 21 باب کتابخانه مشارکتی و 2 سالن مطالعه خودگردان هستند.

42 هزار نفر در کتابخانه های نهادی قزوین عضو هستند

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین بیان نمود: این در شرایطی است که مردم فهیم استان قزوین علاقه مندی زیادی به حوزه کتاب و کتابخوانی دارند و در سال های گذشته نیز کوشش های زیادی برای افزایش تعداد کتابخانه ها در استان قزوین اجرا شده است اما متاسفانه نهاد کتابخانه ها از اعتبارات کافی برای توسعه کتابخانه ها برخوردار نیست.

محمدبیگی اظهار کرد: در صورتی که هر یک از دستگاه ها و نهادها و یا خیرین توان تامین مکان مناسب برای تاسیس کتابخانه را داشته باشند امکان تجهیز کتابخانه برای ما فراهم است و قطعا با برترین و به روز ترین منابع کتابخانه تجهیز و در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

وی عنوان نمود: عضویت بیش از 42 هزار نفر در کتابخانه های نهادی استان قزوین با بیش از یک میلیون و 6 هزار نسخه کتاب شاهدی بر این مدعاست و قطعا با توسعه تعداد کتابخانه های استان قزوین امکان افزایش ظرفیت عضویت و حضور مردم استان قزوین در کتابخانه ها فراهم است.

21 منطقه اولویت دار در قزوین فاقد کتابخانه هستند

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین با اشاره به شناسایی 21 منطقه فاقد کتابخانه در استان قزوین گفت: با کارشناسی های اجرا شده 21 منطقه اولویت دار در استان قزوین فاقد کتابخانه شناسایی شده است که با جمعیت 2 هزار و 500 نفر دسترسی به کتابخانه ندارند.

محمدبیگی گفت: تجهیز، راه اندازی، تامین منابع و نگهداری از کتابخانه به عنوان مسئولیت های اصلی نهاد کتابخانه های عمومی استان قزوین از سوی ما به طور کامل اجرایی می گردد اما در ابتدا احتیاجمند اعطای حق انتفاع ساختمان مناسب و یا خودرویی برای راه اندازی کتابخانه سیار هستیم.

تحقق سهم کتابخانه ها از نیم درصد عایدی شهرداری ها

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین با انتقاد از فرایند موجود در استان قزوین گفت: متاسفانه در استان قزوین هنوز برای تحقق سهم نیم درصدی کتابخانه ها از عایدیهای شهرداری ها با مشکل روبرو هستیم، در حالی که بخش کتاب و کتابخوانی امروز به این اعتبارات احتیاج دارد و می توان با این هزینه به کتابخانه های شهر رونق دوباره بخشید.

محمدبیگی گفت: ادامه حیات کتابخانه های عمومی امروز در گرو تحقق همین سهم نیم درصدی است که تا به امروز در بعضی از شهرهای قزوین به صورت اعتباری در حال اجراست.

وی بیان نمود: در 6 ماه نخست سال جاری شهرداری معلم کلایه با 20 درصد پرداختی، تاکستان 18 درصد، ارداق 13 درصد و خرمدشت 12 درصد از بدهی های خود را به کتابخانه های عمومی پرداخت کردند.

قزوین سومین استان کتابخوان کشور است

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین گفت: بعلاوه بر اساس مطالعات اجرا شده استان قزوین از نظر مقدار مطالعه کتاب توانسته رتبه سوم کشور را با 12 ساعت و 58 دقیقه مطالعه در ماه کسب کند.

محمدبیگی بیان نمود: کسب این صندلی برای استان قزوین در سال 99 با وجود کمبود تعداد کتابخانه ها، تعطیلی بخش قابل توجهی از سال گذشته و کاهش دسترسی مردم به کتابخانه ها و بعلاوه کمبود قابل توجه تعداد کتابخانه ها نشان از علاقمندی و فرهیختگی مردم این استان دارد و قطعا با توسعه کتابخانه ها می توانیم منتظر اتفاقات خوبی در این حوزه در استان باشیم.

وی اضافه نمود: اجرای برنامه های ترویجی و کتابخوانی، برپایی پویش های مختلف در حوزه کتاب و کتابخوانی، قصه گویی، نشست های مجازی کتابخوان و مسابقات مختلف برای گروه های سنی متفاوت باعث شد تا حتی در زمان تعطیلی کتابخانه ها بین مردم و کتاب فاصله ایجاد نگردد و چه بسا از اوقات فراغت اجباری ایجاد شده برای ترویج کتابخوانی بهره بگیریم.

پیرمرد 91 ساله بزرگترین عضو کتابخانه های عمومی استان قزوین است

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین گفت: در حال حاضر مسن ترین عضو کتابخانه های عمومی استان قزوین پیرمردی متولد 1309 است که با وجود 91 سال سن در کتابخانه شهدای شهر سیردان عضو هستند.

محمدبیگی عنوان نمود: کوچکترین عضو کتابخانه استان قزوین نیز متولد سال 1400 در کتابخانه حسن صباح در شهر رازمیان است.

وی گفت: در حال حاضر 63 درصد از اعضای کتابخانه های عمومی استان قزوین را بانوان تشکیل می دهند و خوشبختانه کتابخانه های استان قزوین از حضور پرشور بانوان و بچه ها برخوردار است.

3 کتابخانه تازه سال جاری در قزوین به بهره برداری رسید

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین گفت: سال جاری 3 کتابخانه مرکزی بوئین زهرا، کتابخانه نرجه و کتابخانه سیار قزوین به بهره برداری رسید.

محمدبیگی گفت: بعلاوه در صورت تامین اعتبار لازم کتابخانه بیدستان، سگزآباد، قشلاق و شریفیه نیز به زودی به بهره برداری خواهد رسید و در زمینی به مساحت 400 هکتار که برای ساخت و تجهیز کتابخانه در ناحیه شهری مهرگان اختصاص یافته است فرآیند ساخت کتابخانه شروع می گردد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "تعداد کتابخانه های قزوین یک دوم احتیاج استان است، سومین استان کتابخوان کشور کتابخانه ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعداد کتابخانه های قزوین یک دوم احتیاج استان است، سومین استان کتابخوان کشور کتابخانه ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید