ترودو: آزادی بیان حدی دارد؛ تروریست ها نماینده اسلام نیستند

به گزارش وبلاگ محتوا، فارس نوشت: نخست وزیر کانادا ضمن محکوم کردن حمله به کلیسای شهر نیس فرانسه گفت که آزادی بیان قطعا حد و حدودی دارد و تروریست ها نماینده اسلام نیستند.

ترودو: آزادی بیان حدی دارد؛ تروریست ها نماینده اسلام نیستند

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در یک کنفرانس خبری درباره سخنان ضد اسلامی رئیس جمهور فرانسه اظهارنظر کرد و هشدار داد، حمله شنیع به کلیسای شهر نیس فرانسه، معرف مسلمانان نیست.

همزمان با ادامه مخالفت های مردمی در کشورهای اسلامی به سخنان ضد اسلامی رئیس جمهور فرانسه و ناآرامی ها در برخی شهرهای فرانسه از قبیل نیس، نخست وزیر کانادا در سخنانی درباره توهین به مقدسات اسلام به بهانه آزادی بیان هشدار داد.

به گزارش پایگاه گلاب اند میل و ویونیوز، جاستین ترودو نخست وزیر کانادا حمله به کلیسای شهر نیس را شنیع خواند و محکوم کرد اما هشدار داد که چنین حملاتی معرف و نماینده اسلام و مسلمانان نیست.

نیس فرانسه صبح پنجشنبه هفته گذشته خبرساز شد و در این شهر، مردی مسلح به چاقو در نزدیکی کلیسای نوتردام شهر نیس به چندین نفر حمله کرد که در نتیجه آن دست کم سه نفر جان خود را از دست دادند و چند تن دیگر زخمی شدند.

درست بیش از دو ساعت از این حمله با چاقو در شهر نیس جنوب فرانسه، نگذشته بود که رسانه های محلی از شلیک نیروهای پلیس به یک فرد دیگر مسلح به چاقو در شهر آوینیون واقع در جنوب شرقی فرانسه و کشته شدن وی خبر دادند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه که در هفته های اخیر مواضع شدیدا ضد اسلامی در پیش گرفته و به بهانه آزادی بیان از توهین به عالی ترین مقدسات اسلامی شامل پیامبر اعظم حمایت کرده، این دو حمله را تروریستی توصیف کرد.

علی رغم آنکه موضع گیری های توهین آمیز ماکرون علیه اسلام مورد انتقاد کشورهای مسلمان قرار گرفته او بار دیگر و این بار در جریان بازدید از کلیسای نوتردام در شهر نیس گفت که یک ترویست اسلام گرا عامل حمله نیس بوده است.

او با ادبیاتی که یادآور جنگ های صلیبی است، افزود: در بحبوحه این حمله اسلام گرایانه، کل کشور ما در کنار شهروندان کاتولیکمان ایستاده است.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در کنفرانس خبری روز جمعه خود بیان نمود، حق آزادی بیان از حقوق مهم است و کانادا همیشه از آزادی بیان دفاع خواهد کرد.

ترودو اما با فاصله دریافت از سخنان ضد اسلامی مکرون به بهانه دفاع از آزادی بیان خطاب به مردم کانادا بیان نمود که قطعا آزادی بیان بدون حد و حدود و محدودیت نیست.

نخست وزیر کانادا شرح داد: این موضوع تعهدی به خودمان است که با احترام با دیگران اقدام کنیم و عامدانه یا به صورتی غیر ضروری به دنبال آسیب زدن به آنهایی که با هم در یک جامعه و سیاره هستیم، نباشیم. برای مثال، ما این حق را نداریم که در یک سینما پر از مردم، آتش بیافکنیم. همیشه (برای ازادی بیان) محدودیتهایی وجود دارد.

وی افزود: در یک جامعه تکثرگرا مانند جامعه خودمان (در کانادا) ما به خودمان متعهد هستیم که درباره اثرات کارهایمان روی دیگران به ویژه روی این جوامع (اقلیت ها) و ساکنانی که هنوز هم با حجم بالایی از تبعیض روبرو هستند، آگاهی داشته باشیم.

نخست وزیر کانادا البته با محکوم کردن حمله در کلیسیا نیس افزود: این حملات غیرقابل توجیح هستند و کانادا با تمام وجود این اقدامات را محکوم می کند و در کنار دوستان فرانسوی مان واقع شده است که در حال تجربه کردن دوره بسیار سختی هستند.

صحبت های ترودو درباره تحولات فرانسه در شرایطی مطرح شده که محکومیت سخنان ضد اسلامی امانوئل مکرون و توهین به مقدسات اسلامی به بهانه آزادی بیان در جهان اسلام همچنان ادامه دارد.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "ترودو: آزادی بیان حدی دارد؛ تروریست ها نماینده اسلام نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترودو: آزادی بیان حدی دارد؛ تروریست ها نماینده اسلام نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید