فسخ ازدواج بدون رعایت تشریفات چه مجازاتی دارد؟

به گزارش وبلاگ محتوا، برای فسخ ازدواج چارچوبی تدارک دیده است که هر کس آن را رعایت نکند مرتکب تخلف شده است.

فسخ ازدواج بدون رعایت تشریفات چه مجازاتی دارد؟

به گزارش، منحل شدن ازدواج مستلزم رعایت یک سری تشریفات است. نمی گردد که همین طور بدون هیچ چارچوب معقول و منطقی نظام خانواده دچار انحلال بگردد و قانونگذار هم سکوت نماید؛ بنابراین برای این امر هم چارچوبی تدارک دیده است که هر کس آن را رعایت نکند مرتکب تخلف شده است.

علت این امر و سخت گیری هم این است که احراز رابطه زوجیت میان افراد آسان گردد و زمینه حفظ نسب ها فراهم گردد.

عدم ثبت منحل شدن ازدواج را با توجه به ماده 49 قانون حمایت خانواده مصوب 1391 به سه دسته تقسیم می نمایند:

اول) مواردی که باید مقارن با ثبت اجرا شوند مثل طلاق و فسخ ازدواج.

دوم) مواردی که همزمان با ثبت قابل اجرا نیستند؛ مثل رجوع و انفساخ ازدواج

سوم) اعلام بطلان ازدواج یا اعلام بطلان طلاق که در قسمت پایانی ماده 49 قانون حمایت خانواده مصوب 1391 آمده است و از جهات انحلال ازدواج نیست؛ بلکه خبر از بی اعتنایی ازدواج یا طلاق در زمان گذشته می دهد.

یکی از این جرایم را در این مطلب آنالیز می کنیم که عبارتست از جرم اجرای طلاق و فسخ ازدواج بدون رعایت مقررات.

به گزارش مهداد، رفتار فیزیکی این جرم در دسته نخست قرار می گیرد؛ یعنی اجرای صیغه طلاق یا فسخ آن بدون ثبت است. همانگونه که در مطالب گذشته بیان شد فسخ ازدواج دارای شرایط طلاق و تشریفات آن مانند اجرای صیغه طلاق در حضور دو شاهد عادل نبوده و به هر لفظ یا عملی که بر آن دلالت نماید، واقع می گردد. اجرای صیغه طلاق در صورتی درست است که خانم داری شرایط شرعی خاصی باشد. در طلاق از نوع رجعی نیز برای آقا در ایام عده، حق رجوع وجود دارد و این درحالیست که در فسخ ازدواج در ایام عده، چنین حقی وجود ندارد. طلاق اصولاً توسط آقا یا به نمایندگی از سوی او صورت می گیرد. اما فسخ ازدواج حسب مورد ممکن است از سوی آقا یا خانم انجام بگیرد. طلاق مخصوص ازدواج دائم است، اما موراد فسخ ازدواج دائم و موقت یکسان است.

فسخ نکاح هم عمل حقوقی یک طرفه است و به اصطلاح ایقاع می باشد که به صرف یک اراده انجام می گردد بدون اینکه احتیاجی به قبول داشته باشد.

در ایران فسخ ازدواج احتیاجی به تشریفات خاصی ندارد. به نحوی که با اراده کسی که صاحب حق است واقع می گردد؛ بدون اینکه احتیاج به مراجعه به دادگاه باشد؛ بنابراین در حقوق ایران به نظر می رسد که حق فسخ ابتدا اجرا می گردد و سپس برای اثبات آن و بهره مند شدن از آثار آن، دادخواست تنفیذ تقدیم دادگاه می گردد.

ضروری است بدانید که ماده 49 قانون حمایت خانواده فقط رفتار مرد را جرم انگاری نموده و اگر مردی بدون اینکه گواهی عدم امکان سازش را از دادگاه گرفته باشد، صیغه طلاق را جاری نماید مرتکب جرم شده است.

منبع: میزان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "فسخ ازدواج بدون رعایت تشریفات چه مجازاتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فسخ ازدواج بدون رعایت تشریفات چه مجازاتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید